Sto tisíc polských dětí chodí do škol v zahraničí. Za pět let se jejich počet zdvojnásobil

Polské školy ztrácejí žáky. Podle údajů Hlavního statistického úřadu navštěvuje víc než 100 tisíc polských dětí školy v zahraničí. Upozornil na to varovně deník Rzeczpospolita. Podle statistiků se totiž počet polských školáků, kteří odešli s rodiči za hranice, za posledních pět let víc než zdvojnásobil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Školní třída | Foto: Lukáš Milota

Pro představu – 100 tisíc dětí by chodilo do 300 středně velkých polských škol a to už je docela významné číslo. Nejpodstatnější je ale trend, že takových dětí přibývá a že se nevracejí zpátky, ale spíš odcházejí.

Jde o další projev reálného demografického problému, který pracovní emigrace pro Polsko zjevně představuje. Za hranicemi pracuje skoro dva a půl milionu Poláků. Jejich děti tak chodí do škol tam, kde žijí jejich rodiče.

Přehrát

00:00 / 00:00

Polské školy ztrácejí žáky – 100 tisíc jich navštěvuje školy v zahraničí. Mluvil o tom zpravodaj ČRo ve Varšavě Vít Pohanka

Je přirozené, že Poláci, kteří za posledních 10 let vyjížděli za prací jako mladí a svobodní lidé, postupem času založili rodiny. Ale když jejich děti vychodí školy v Británii, Německu nebo Irsku, jen těžko se budou vracet do Polska. Teď jich už je 100 tisíc, což pro srovnání odpovídá počtu obyvatel Olomouce.

Polská vláda zatím nenašla recept na to, jak tento trend zvrátit. Navíc to malé procento Poláků, kteří se ze zahraničí po nějaké době s dětmi vrátí, pak naráží na jiný problém - jejich děti, které vyrůstaly v jiné zemi, už jsou v polské škole často spíš jako cizinci. Neumí totiž dobře polsky a nejsou zvyklé na tamní, hodně tradiční způsob výuky.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme