Rapper A$AP Rocky bude do vynesení rozsudku na svobodě. Trump propuštění ze švédské vazby uvítal

Soud ve Švédsku v pátek rozhodl, že americký rapper A$AP Rocky, obviněný z napadení v bitce ve Stockholmu, má být propuštěn z vazby a na vynesení rozsudku čekat na svobodě. Verdikt v případu soud vynese ve středu 14. srpna. Americký prezident Donald Trump, který A$AP Rockyho v případu podporuje, krátce nato uvedl, že hudebník už byl propuštěn. Do Spojených států měl odletět soukromým letadlem.

Stockholm (Aktualizováno: 6:21 3. 8. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký rapper A$AP Rocky obviněný z napadení ve městě Stockholm | Zdroj: Reuters

Soudce Per Lennerbrant uvedl, že hudebník a dva jeho společníci, kteří byli zadrženi s ním, mohou opustit celu a odcestovat ze země. Podle agentury Reuters takové rozhodnutí soudu ve Švédsku často naznačuje zproštění viny nebo trest, který je kratší než doba, již obvinění strávili ve vazbě.

„A$AP Rocky byl propuštěn z vězení a je na cestě ze Švédska domů do Spojených států,“ napsal v reakci na twitteru šéf Bílého domu. Švédský list Expressen uvedl, že třicetiletý rapper, jehož skutečné jméno je Rakim Mayers, by měl odletět soukromým letadlem ze Švédska dnes večer.

A$AP Rocky released from prison and on his way home to the United States from Sweden. It was a Rocky Week, get home ASAP A$AP!

19:41 – 02. 08. 2019

249708 876668

Třicetiletý rapper, jehož skutečné jméno je Rakim Mayers, byl zadržen začátkem července po rvačce před jednou stockholmskou restaurací. Spolu s ním byli zadrženi a nyní jsou souzeni i dva muži z jeho doprovodu.

A$AP Rocky a jeho společníci podle obžaloby napadli 19letého Mustafu Jafariho, který při bitce utržil řezné rány a byl zbit a zkopán, když byl na zemi. Rapper přiznal, že 19letého muže k zemi srazil, bil ho a kopal.

Tvrdí ale, že jednal v sebeobraně. Napadený Jafari rappera před potyčkou delší dobu pronásledoval a svědci potvrdili, že ho umělec několikrát vyzval, aby je nechal na pokoji.

Americký rapper A$AP Rocky zůstává navzdory Trumpovi ve vazbě. Švédsko ho obvinilo z napadení

Číst článek

Prokurátor Daniel Suneson v pátek argument A$AP Rockyho o legitimní sebeobraně odmítl. Podle něj rapper a dva jeho společníci na Jafariho, který je pronásledoval, zaútočili. Měli přitom jasnou početní a fyzickou převahu.

Rapperovi hrozí v případu až dvouleté vězení. Suneson v pátek před soudem uvedl, že prokuratura žádá pro hudebníka šestiměsíční nepodmíněný trest. Hudebníkův obhájce Slobodan Jovicic vyzval k okamžitému propuštění svého klienta.

Soud večer oznámil, že verdikt vynese 14. srpna. Na rozsudek budou moci A$AP Rocky i jeho dva společníci čekat na svobodě.

Zapojení důležitého diplomata

Případ A$AP Rockyho je v médiích ostře sledován, i proto, že se do něj osobně vložil prezident Trump, který už dříve vyzval k propuštění hudebníka a zaručil se za jeho případnou kauci. Agentura Reuters k tomu nicméně poznamenala, že ve švédském právním řádu není institut kauce zaveden.

Případem se na Trumpův pokyn dokonce zabývá zvláštní prezidentský velvyslanec Robert O’Brien, upozornil deník The New York Times. Diplomat přitom většinou řeší situace, v nichž figurují američtí občané jako rukojmí.  

We appreciate the decision of Swedish prison authorities to expedite paperwork & allow the parents of A$AP Rocky, David Rispers & Bladimir Corniel to visit their sons in the detention facility. The guards were professional & treated the family & US diplomats with respect.

14:29 – 01. 08. 2019

53 213

Krátce po pátečním vyjádření soudu Trump na twitteru napsal, že rapper byl už propuštěn a je na cestě ze Švédska do Spojených států. Odletět ze země měl podle švédského listu Expressen soukromým letadlem.

V pátek soud jednal o rapperově případu třetí den. Jedna ze svědkyň v procesu přitom změnila výpověď. Původně na policii vypověděla, že viděla rappera na Jafariho útočit i lahví. U soudu ale prohlásila, že přímo neviděla, zda umělec nebo jeho přátelé na konci června mladíka skleněnou lahví uhodili. Právě skutečnost, zda rapper útočil lahví, nebo se 19letý Jafari pořezal o střepy na zemi, se podle tiskových agentur stala ústředním bodem celého procesu.

Rapper přijel do Stockholmu kvůli červnovému vystoupení na hiphopovém festivalu. Kvůli zadržení musel zrušit zbytek svého evropského turné.

ČTK, mpr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme