Útočník ze Stockholmu byl obviněn z terorismu, prokuratura žádá doživotní trest

Uzbecký občan Rakhmat Akilov, který loni začátkem dubna vjel nákladním autem do davu lidí na rušné nákupní třídě ve Stockholmu, byl ve Švédsku obviněn z terorismu. Atentát si vyžádal čtrnáct zranění a pět mrtvých. Prokuratura pro něj proto žádá doživotní pobyt ve vězení, datum soudu ale zatím určeno nebylo. Informaci v úterý přinesla agentura AP.

Stockholm Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

7. dubna 2017 vjel Akilov s nákladním autem do davu lidí | Zdroj: Reuters

Rakhmat Akilov, jak jeho jméno uvádějí švédská média, byl zadržen několik hodin po útoku a později se ke spáchání činu přiznal. Muž sympatizující s islamisty je v případu jediným podezřelým. V uzbeckých médiích jeho jméno zní Rahmat Oqilov.

Švédská prokuratura uvedla, že Akilov ukradl nákladní vůz, s nímž vjel vysokou rychlostí na nákupní třídu Drottninggatan v centru Stockholmu a prorazil průčelí obchodního domu Åhléns.

Podezřelý z útoku ve Stockholmu je Uzbek s vazbami na Islámský stát, tvrdí švédská média

Číst článek

Uzbek rovněž během jízdy odpálil improvizovanou bombu, která sestávala z pěti propanbutanových láhví, 38 šroubů, čepelí nožů a dalších menších kovových předmětů, napsala švédská média s odvoláním na prokuraturu. Nálož vozidlo vážně poškodila. Policie se domnívá, že Akilov plánoval s pomocí podomácku vyrobené výbušniny sebevražedný atentát, ale to se mu nezdařilo.

Prokuratura žádá doživotí

Podle prokuratury bylo jedním z cílů Akilova vyvolat strach u obyvatel Švédska. „Akilov chtěl rovněž potrestat Švédsko za účast v mezinárodní koalici proti (organizaci Islámský stát – pozn. red.),“ řekl prokurátor Hans Ihrman na dnešní tiskové konferenci.

Obhájce obviněného Johan Eriksson potvrdil, že to bylo motivem jeho klienta. Akilov se podle něj přiznal ke spáchání teroristického činu a při vyšetřování spolupracoval.

Prokurátor Ihrman upřesnil, že Uzbek byl obviněn z terorismu, z pokusu spáchat teroristický čin a z obecného ohrožení. Podle něj by měl Akilov dostat doživotní trest. „Mým cílem je, aby se již nikdy nemohl pohybovat volně ve společnosti,“ podotkl.

V centru Stockholmu vjel do lidí nákladní automobil | Foto: Reuters

Podle prokuratury Akilov projevoval sympatie vůči extremistickým organizacím, včetně takzvaného Islámského státu (IS). Tomu nabízel, že jeho jménem spáchá ve Stockholmu teroristický čin. Není zřejmé, zda IS tuto nabídku přijal. Akilov svůj čin připravoval několik měsíců, přičemž shromažďoval informace o možných cílech útoku. Na internetu Akilov od 12. ledna 2017 v různých diskusích hovořil o tom, že se stane mučedníkem, a přísahal věrnost Islámskému státu.

Uzbeckému stavebnímu dělníkovi, jemuž v době útoku bylo 39 let, byla ve Švédsku opakovaně zamítnuta žádost o povolení k pobytu. Podle policejního nařízení měl Švédsko opustit v prosinci 2016. Úřady po něm pátraly.

Švédská vláda v roce 2016 ve snaze o zpomalení přílivu migrantů zpřísnila azylové podmínky. Učinila tak poté, co v roce 2015 v zemi požádalo o azyl rekordních 163 tisíc lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme