Stockholmský útočník dostal za terorismus doživotí. Vjel na nákupní třídu, kde zabil pět lidí

Uzbeka Rakhmata Akilova shledal ve čtvrtek švédský soud vinným z terorismu. Ve vězení má strávit zbytek života. Akilov vjel loni 7. dubna ukradeným nákladním vozem na rušnou nákupní třídu v centru Stockholmu. Pět lidí zabil, čtrnáct zranil.

Stockholm Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Útočník vjel kamionem do budovy obchodního centra Åhlens na nákupní třídě Drottninggatan ve čtvrti Norrmalm | Zdroj: Reuters

Uzbecký občan Rakhmat Akilov se již dříve k teroristickému útoku přiznal. Pokud bude předčasně propuštěn, což je ve Švédsku u odsouzenců na doživotí běžné, bude následně ze země vyhoštěn, uvedl s odkazem na verdikt soudu deník Aftonbladet.

Akilov připravoval teroristický útok několik měsíců. Později ukradl nákladní vůz, se kterým vjel vysokou rychlostí na nákupní třídu Drottninggatan v centru Stockholmu a prorazil průčelí obchodního domu Åhléns.

'Množství květin a vzkazů, které sem lidi nosí, není možné slovy popsat.' Tisíce Švédů vyrazily do ulic

Číst článek

Za jízdy ještě stihl odpálit improvizovanou bombu, která se skládala z pěti propanbutanových láhví, 38 šroubů, čepelí nožů a dalších menších kovových předmětů. Nálož vozidlo vážně poškodila.

Policie se domnívala, že Akilov plánoval s pomocí podomácku vyrobené výbušniny sebevražedný atentát, ale to se mu nezdařilo. Při teroristickém útoku zemřelo pět lidí, dalších čtrnáct bylo zraněno. Akilov byl zadržen několik hodin po útoku. 

Jedním z cílů teroristického útoku bylo vyvolat strach u obyvatel Švédska. „Akilov chtěl rovněž potrestat Švédsko za účast v mezinárodní koalici proti organizaci Islámský stát,“ řekl prokurátor Hans Ihrman.

Atentátník byl stoupencem radikální organizace Islámský stát. Na internetu v různých diskusích hovořil o tom, že se stane mučedníkem, a přísahal věrnost Islámskému státu. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme