Stolpersteine přimějí chodce poklonit se obětem nacismu

V mnoha evropských zemích včetně Česka mosazné destičky v dlažbě připomínají oběti nacistického Německa. Nápad se zrodil před několika lety v hlavě německého umělce Güntera Demnicha. Tyto pamětní dlažební kostky vznikají v umělecké dílně na okraji Berlína.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stolpersteine přímo v dílně Michaela Fridricha Friedländera

Stolpersteine přímo v dílně Michaela Fridricha Friedländera | Foto: Klára Stejskalová

Michael Fridrich Friedländer nástrojem vyráží do mosazné destičky písmeno za písmenem, číslo po číslu, jména dalších a dalších obětí nacistického režimu. Od pondělí do soboty, šest dní v týdnu. Už celých šest let.

„Teď dělám zakázku pro Bodenheim. Jde o oběti tzv. euthanasie. Včera mi přišel seznam s jejich jmény. Nejvíce je samozřejmě židovských obětí, ale také homosexuálové, Rómové, všichni ti lidé, co zavraždili nacisté,“ říká pan Friedländer a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodajka Radiožurnálu v Německu Klára Stejskalová se zajímala o to, jak vznikají mosazné destičky, které připomínají oběti nacismu

„Člověk musí mít k obětem respekt, proto dělám všechno ručně a nikoli na stroji.“

Mezi pamětními dlažebními kameny jsou i kameny obětí z Čech. Například Zuzinka Freundová, narozena roku 1933, deportováná roku 1942 do Terezína a zavražděna v Osvětimi. Je tady David Sysman z Karlína, Markéta Sysmanová, Berta Katzová ze Smíchova. Ten seznam by mohl dlouho pokračovat.

„To je na té práci náročné. Každý den se probírat příběhy zavražděných lidí. Na druhé straně mívám odezvu, když se například přihlásí příbuzní, když se nějak rozšíří ten příběh, který se tehdy stal. Člověk to musí vydržet, i když má často slzy na krajíčku,“ vypráví pan Friedländer.

Zpravodajka ČRo Klára Stejskalová natáčela přímo v dílně Michaela Fridricha Friedländera | Foto: Klára Stejskalová

Autorem celého projektu, který se dnes rozšířil do celé řady evropských zemí, je umělec Günter Demnich z Kolína. Při prosazování této pamětní akce narazil i na odpůrce. Bývalé předsedkyni Ústřední rady Židů se nelíbilo, že by po pamětích destičkách měly dupat vysoké boty neonacistů.

Muž, který za poslední roky vyrobil už přes 33 tisíc štítků nacistických obětí, k tomu říká: „Myslím, že s těmi lidmi má cenu diskutovat. Podle mě je dobrý nápad umístit kostky na chodníky. Sám jsem pozoroval, že mnoho lidí se zastaví, přečte si text, připomene si osud těch lidí. Je to důležité.“

Šest milionů srdcí vyletělo komínem. Jejich odkaz ale stále žije

Číst článek

Pan Friedländer dodává, že to bude čím dál důležitější právě v době kdy se ozývají neonacisté. Tato pamětní akce je velmi rozšířená ve školách - děti pomáhají tvůrcům destiček vyhledávat a sbírat jména obětí. Vytvářejí si tak vlastní pohled na minulost a jejich zájem narůstá.

Michael Fridrich Friedländer se opět pouští do práce. Další jméno, datum. A místo bolestného konce rána do rydla.

V dílně na uměleckém dvoře v Buchu na okraji Berlína se vrší na paletách další a další dlažební kostky. Kostky jsou těžké, mosazné destičky jsou pevně spojené s betonovou kostkou. Za pár dní si je autor celého projektu Günter Demnich vyzvedne, aby je poslal do měst, odkud oběti pocházely.

Kostky budou zasazeny do dlažby a každý, kdo si je bude chtít přečíst, bude muset sklonit hlavu a poklonit se tak oběti nacistického režimu.

Klára Stejskalová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme