Trumpův tlak má výsledky, příspěvky od členů jsou vyšší, chválil šéf NATO amerického prezidenta

Prezident USA Donald Trump je ‚oddán‘ vojenskému svazku NATO a jeho jasná výzva ke zvýšení příspěvků členských států má výsledky. V pořadu televize Fox News to v neděli řekl generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg, který je v USA na třídenní návštěvě.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Členské státy zaznamenaly jasná a hlasitá slova amerického prezidenta,“ řekl Stoltenberg a prohlásil, že státy NATO nyní své příspěvky zvyšují | Foto: Mohammad Ismail | Zdroj: Reuters

„Členské státy zaznamenaly jasná a hlasitá slova amerického prezidenta,“ řekl Stoltenberg a prohlásil, že státy NATO nyní své příspěvky zvyšují. Aliance je sjednocená, protože se dokáže přizpůsobit. Severní Amerika a Evropa dnes spolupracují víc než dřív, konstatoval generální tajemník. „Je to jasné poselství Rusku, myslím, že ho vnímají,“ dodal.

Šéf Bílého domu podle nedávných informací amerických médií několikrát v soukromí naznačil, že by Spojené státy mohly NATO opustit, protože nesou neúměrné finanční břímě nesrovnatelné s příspěvky ostatních. Veřejně Trump opakovaně požaduje, aby všichni členové aliance vydávali na zbrojení nejméně dvě procenta hrubého domácího produktu.

Trump na Stoltenbergovo prohlášení v pořadu Fox News reagoval na twitteru. Podle něj generální tajemník prohlásil, že „díky mně bylo NATO schopno vybrat od svých členů daleko víc peněz než kdy dříve“. Aliance je dnes podle Trumpa jednotnější, „přestože demokrati a prolhaná média rádi tvrdí opak“.

Jens Stoltenberg, NATO Secretary General, just stated that because of me NATO has been able to raise far more money than ever before from its members after many years of decline. It’s called burden sharing. Also, more united. Dems & Fake News like to portray the opposite!

16:11 – 27. 01. 2019

13689 67442

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme