Šéf NATO: Kauza Babčenko může podkopat důvěru v média i sloužit k propagandistickým účelům

Generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga mrzí, že operace s fingovanou smrtí novináře Arkadije Babčenka může podkopat důvěru ve svobodná média. Zinscenovanou vraždu ostrého kritika Kremlu žijícího na Ukrajině zorganizovala ukrajinská tajná služba SBU minulý měsíc. Kyjev, který za akci čelí kritice z různých stran, svůj postup hájí tím, že věc pomohla zabránit dalším útokům na kritiky Moskvy v ukrajinském exilu.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg | Zdroj: Reuters

„V první řadě bych rád řekl, že se nám všem ulevilo, že Babčenko je živý,“ prohlásil v pátek na tiskové konferenci v Bruselu generální tajemník NATO Stoltenberg. Incident by podle něj mohl nejen podkopat důvěru v média, ale také hrozí, že bude zneužit k propagandistickým účelům.

Kauza Babčenko? Podle velvyslance důkaz hybridní války. Novinářce Procházkové vadí teatrálnost

Číst článek

Svobodná a nezávislá média v pátek Stoltenberg označil za zásadní pro demokracii. „Nejlepší cestou k tomu, abychom se nestali oběťmi ‚fake news‘, jsou média, která pokládají - i nám - těžké otázky, ověřují své zdroje i fakta,“ podotkl generální tajemník NATO.

Na konci května ukrajinské úřady nejprve informovaly o Babčenkově vraždě, aby o den později na tiskové konferenci oznámily, že věc byla fingovaná.

Neobvyklý postup byl prý zvolen ve snaze odhalit údajnou rozsáhlou a Ruskem organizovanou operaci, jejímž cílem bylo zlikvidovat opozičně smýšlející Rusy, především novináře a blogery, kteří otevřeně kritizují ruskou vládu. Moskva i muž, kterého Ukrajinci z přípravy vraždy podezřívají, takové vysvětlení odmítají.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme