Šéf NATO po jednání s Bidenem: Čína nesdílí naše hodnoty. Je to vidět na Hongkongu i Tchaj-wanu

Čínští političtí vůdci nesdílí naše hodnoty, řekl generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg po pondělním setkání s prezidentem USA Joem Bidenem v Bílém domě. Biden se chystá na svou první zahraniční cestu, v rámci které zavítá rovněž do Bruselu na summit NATO. Vztahy s Čínou a Ruskem přitom budou jedním z témat jednání, řekl Stoltenberg.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg opouští Bílý dům | Foto: Leah Millis | Zdroj: Reuters

„Vidíme to ve způsobu, kterým potírají demokratické protesty v Hongkongu, jak jednají s menšinami (...), jak tlačí na sousední Tchaj-wan,“ řekl Stoltenberg ke svojí poznámce o odlišných hodnotách. „Musíme se proto postavit za národní řád postavený na pravidlech,“ dodal.

Čína blokuje dodávky vakcín na Tchaj-wan. Japonsko a USA mu věnovaly téměř dva miliony dávek

Číst článek

Stoltenberg také prohlásil, že NATO souhlasí s přístupem současné americké administrativy vůči Rusku včetně toho, že se Biden příští týden i přes napjaté vztahy Washingtonu s Moskvou setká se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem v Ženevě.

NATO podle generálního tajemníka vyšle plánovaným summitem zprávu o transatlantické jednotě, přičemž Biden podle něj souhlasil s tím, že je nutné vzhledem k nynějším sporů s ostatními velmocemi alianci posílit.

Stoltenberg se v pondělí setkal rovněž s americkým ministrem obrany Lloydem Austinem. Na schůzce podle médií diskutovali mimo jiné o situaci v Afghánistánu, z nějž se v poslední době stahují vojska USA i jejich partnerů, včetně českých vojáků.

Great to meet @President Biden just a week before our pivotal #NATOSummit. I thanked him for his leadership & steadfast commitment to our Alliance. In an age of global competition, we will take ambitious decisions to strengthen #NATO for the next decade. #NATO2030

00:52 – 08. 06. 2021

225 1012

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme