Stoltenberg: ‚Přes 20 členů NATO vydá letos na obranu dvě procenta HDP.‘ Výdaje navyšuje i Česko

Více než 20 členských zemí NATO letos vynaloží na obranu alespoň dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP), řekl v pondělí šéf aliance Jens Stoltenberg. Dříve odhadoval, že alianční cíl ohledně vojenských výdajů tento rok splní 18 spojenců. NATO má 32 členů.

Aktualizováno Washington (Aktualizováno: 19:44 17. 6. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jens Stoltenberg

V únoru Stoltenberg vyjádřil očekávání, že letos výdajový cíl dosáhne 18 členů aliance, která se krátce nato rozrostla o Švédsko | Foto: Johanna Geron | Zdroj: Reuters

Nový odhad prezentoval Stoltenberg při vystoupení na půdě výzkumného ústavu Wilson Center, kterým zahajoval návštěvu Washingtonu. Naznačil, že podrobnosti ohledně obranných výdajů členů NATO oznámí po odpolední schůzce s americkým prezidentem Joem Bidenem. 

NATO podle Stoltenberga diskutuje o rozmístění dalších jaderných zbraní

Číst článek

„Už teď ale mohu odhalit, že tento rok více než 20 spojenců utratí alespoň dvě procenta HDP na obranu,“ řekl v úvodním projevu. „Evropané dělají pro svou kolektivní bezpečnost více než před několika lety,“ uvedl Stoltenberg, který se schází s Bidenem necelý měsíc před summitem NATO svolaným do americké metropole.

Aliance si uvedenou hranici stanovila jako kýženou úroveň obranných výdajů v roce 2014, kdy takovéto obranné rozpočty měl jen malý zlomek členských zemí. V posledních letech je spojenci výrazně navyšují i v důsledku ruské agrese na Ukrajině, která přinesla konvenční válku k hranicím NATO.

V roce 2021 dvě procenta HDP nebo více dalo na armádu jen šest členských zemí, připomíná agentura AP. Letos v únoru pak Stoltenberg vyjádřil očekávání, že v roce 2024 výdajový cíl dosáhne 18 členů aliance, která se krátce nato rozrostla o Švédsko. O rok dříve se k NATO připojilo také Finsko.

Obranné výdaje Česka

Obranné výdaje zvyšuje i Česko, které dvouprocentní hranici zakotvilo v zákoně. Česká vláda se výdajového cíle snaží dosáhnout letos, zatímco loni na obranu vydala 1,37 procenta HDP. Nejvyšší vojenský rozpočet mělo loni v relativním vyjádření Polsko, které utratilo 3,9 procenta HDP.

Stoltenberg ve Wilson Center mluvil také o vojenské podpoře Ukrajiny, která je podle něj „cestou k míru“. Kritizoval naopak Čínu, která podle Západu dodává Rusku technologie s vojenským využitím a podporuje tím válečné úsilí Moskvy. „V jistém momentě, pokud Čína nezmění kurz, musí spojenci uvalit následky,“ řekl šéf NATO.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme