Stop selfie v armádě. Ruským vojákům hrozí zákaz během služby nahrávat fotky a videa na sociální sítě

Ruští vojáci si už brzy možná nebudou smět ve službě pořizovat tzv. selfie a dávat je na sociální sítě. Zákon, který by to zakazoval, navrhuje ruské ministerstvo obrany. Opatření by se mělo dotknout především ruských profesionálních vojáků - tedy těch, kteří jsou pod smlouvou.

Tento článek je více než rok starý.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Selfie, focení, fotografování, fotografie, fotka (ilustrační foto)

Selfie, focení, fotografování, fotografie, fotka (ilustrační foto) | Foto: CC0 Public domain, pixabay.com, 926663

Zákaz by se naopak neměl týkat branců - tedy vojáků na základní vojenské službě. Pokud zákon začne platit, vojákům by zakázal nahrávat na internet fotky, videa a další materiály, které by nepříteli mohly odhalit užitečné vojenské informace.

Odhalují vojenská tajemství i polohu. Ruská armáda chce zakázat vojákům sociální sítě

Číst článek

Ruští vojáci tak už několikrát nechtěně sdíleli, kde zrovna jsou, či byli. Novinářka BBC odhalila vojáka, který se chlubil tím, že východoukrajinským povstalcům doručuje střely Grad. Reportér serveru Vice News pak s pomocí příspěvků ze sociálních sítí dokázal účast ruských vojáků v bojích na Donbasu.

Moskva přitom působení své armády v této oblasti popírá – vysvětluje to dobrovolnictvím svých vojáků, kterému nijak nebrání. Podobně se přes sociální sítě odhalily detaily o ruských ale i amerických vojenských aktivitách v Sýrii. Zveřejňování příspěvků z práce svým pracovníkům už zakázala například tajná služba FSB.

Svojí polohu takhle v minulosti prozradili třeba i ukrajinští vojáci. Podobný zákaz zavedla i nigerijská armáda. A obdobný problém nedávno řešila i izraelská armáda. Její vojáci čelili pokusům palestinského hnutí Hamás dostat se do telefonů izraelských vojáků pomocí falešných účtů na facebooku. Armáda proto vydala doporučení, jak se její vojáci mají na sítích chovat.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme