Stopy antraxu i v hlavní newyorské třídírně pošt

Ani v pátek nepolevily nálety amerického letectva na pozice afghánského vládního hnutí Taliban. V metropoli Kábulu je hlášeno sedm civilních obětí včetně tří dětí a oznámen byl i zásah skladů Červeného kříže. Talibanští milicionáři v noci na pátek zajali bývalého velitele mudžáhidů a opozičního činitele Abdula Haka, který byl podle talibanských zdrojů popraven ještě se dvěma lidmi pro výstrahu afghánským exilovým politikům. Těsně před zajetím se Hakovi údajně pokusily pomoci americké vrtulníky. Nejvyšší vůdce Talibanu mulla Muhammad Umar pak údajně vyzval všechny své stoupence, aby během následujících 72 hodin uspořádali po světě shromáždění. Mezitím USA otřásla další zpráva: Spory antraxu se našly v hlavní newyorské třídírně pošty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zbytky americké pumy | Zdroj: ČTK

Afghánský opoziční vůdce Abdul Hak, kterého zajali milicionáři Talibanu, byl zastřelen. Taliban to oznámil prostřednictvím své agentury Báchtar. Zprávu o smrti bývalého velitele afghánských mudžáhidů z války proti Sovětům potvrdila i jeho rodina a opoziční Severní aliance. Hak u sebe údajně měl velké množství dolarů, satelitní telefon a seznam osob, které s ním spolupracovaly. Podle pozorovatelů jeho poprava znesnadňuje snahu opozice získat na svou stranu většinové paštunské obyvatelstvo, o které se Taliban opírá. Hak v tomto směru vzbuzoval velké naděje, protože byl sám Paštunem.

Poté, co ho zajali milicionáři Talibanu, byl údajně Abdul Hak zadržován v Dželálábádu. Tvrdil to jeho bratr Muhammad. Podle jeho slov Hak vyvíjel na afghánském území mírové úsilí. Agentura AFP ale uvedla, že měl v plánu vyprovokovat povstání na území pod kontrolou vládního hnutí. Znepokojení nad Hakovým osudem vyjádřil bývalý afghánský král Muhammad Záhir šáh, který by se mohl stát staronovou hlavou státu.

V největším newyorském zařízení na třídění pošty byly objeveny stopy anthraxu. Spory sněti slezinné byly zjištěny i v poštovních podatelnách CIA, ministerstva zahraničí a americké armády. Mluvčí třídírny oznámil, že příslušná budova byla uzavřena. Dodal ale, že podle expertů je zjištěné množství považováno ze zdravotnického hlediska za bezvýznamné. Třídírna pošty, která doručuje zásilky nejen do CIA, ale i do sídla amerického prezidenta a na ministerstvo zahraničí, dostává poštu z centrální třídírny v Brentwoodu, jejíž dva zaměstnanci už na nákazu antraxem zemřeli.

Spojené státy nacházejí i další ložiska antraxu. Jeho spory byly objeveny například v jednom ze zařízení amerického Nejvyššího soudu ve Washingtonu nebo ve vojenském lékařském středisku v Silverspringu. Podle mluvčího soudu zatím ale neexistují žádné náznaky kontaminace vlastní budovy nejvyššího soudu. Také nikdo ze zaměstnanců justice nevykazuje příznaky, že by s nákazou přišel do styku. Rozesílatelé i původ sněti zatím zůstává neznámý. Obojí může podle mluvčího bílého domu Ariho Fleischera pocházet jak z Ameriky, tak ze zahraničí.

Prezident Spojených států George Bush podepsal zákon, který rozšiřuje pravomoci policejních a bezpečnostních složek v boji proti terorismu. Policie bude mít větší možnosti zejména při odposlechu telefonních rozhovorů a při sledování internetové pošty. Podle Bushe jde o součást opatření reagujících na teroristické útoky z 11. září.

Americká vláda stále počítá s tím, že se jí nakonec podaří dopadnout nebo zlikvidovat hledaného teroristu Usámu bin Ládina. Řekl to ministr obrany Donald Rumsfeld, který tak chtěl poopravit své předchozí vyjádření - v tom připustil, že bin Ládin vůbec nemusí být dopaden nebo zabit. Rumsfeld zároveň oznámil, že Spojené státy nevědí, kde se bin Ládin nachází. Podle něho je ale stále v Aghánistánu.

Kateřina Pospíšilová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme