Stopy Saddámových rebelů vedou do Sýrie

Iráčtí povstalci získávají ze Sýrie větší podporu, než se původně myslelo. Jak uvedl deník Washington Post, americká vojenská rozvědka došla k tomuto závěru na základě důkazů získaných v době operací ve Falúdži, Bagdádu a v dalších iráckých městech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

výbuch v Bagdádu | Zdroj: ČTK

Přívrženci Saddáma Husajna našli útočiště v Sýrii, kde shromažďují peníze pocházející ze Saúdské Arábie a z Evropy a financují jimi irácké povstalce. Americká vojenská rozvědka se domnívá, že v některých případech bývalí členové Saddámovy strany Baas přímo operace vzbouřenců řídí. Napovídá tomu nález navigačního systému ve Falúdži, na kterém je patrné, že jeho uživatel přišel ze západní Sýrie.

Znepokojení nad rolí Sýrie vyjádřili tento týden při setkání s Georgem Bushem v Bílém domě jordánský král Abdalláh a irácký prezident Javar. CIA došla k závěru, že bez posílení současné irácké vlády se situace v zemi hned tak nezlepší.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme