Stoupenci bin Ládina prý uprchli do Íránu

Někteří příslušníci afghánského radikálního hnutí Taliban a teroristické sítě Al-Káida údajně uprchli z Afghánistánu do Íránu. Podle agentury AFP to prohlásil americký ministr obrany Donald Rumsfeld. Členové Talibanu a Al-Káidy údajně získali v Íránu azyl s pomocí tamních úřadů. Šéf Pentagonu také Teherán obvinil, že podél hranice nerozmístil větší vojenské síly, jako to udělal Pákistán, aby teroristům zabránil v útěku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pakistánsko-afghánská hranice | Foto: Alexandr Pícha

Podle Rumsfelda Írán vysloveně pomáhal členům Al-Káidy hledaného teroristy Usámy bin Ládina v útěku z Afghánistánu. Dodal, že má čerstvé informace o dodávkách íránských zbraní "různým" afghánským skupinám.

Na afghánsko-pákistánské hranici se zatím soustředilo už 151 tisíc afghánských uprchlíků. Někteří jsou na místě už osm měsíců, ale většina přišla v posledních týdnech - hlavně z východoafghánských provincií Paktíja a Paktika, kde americké letectvo bombardovalo základny organizace Al-Káida a hnutí Taliban. Kromě toho ve městě Gardéz v provincii Paktíja v minulých dnech zuřily boje mezi místními veliteli. O situaci běženců se zajímala spolupracovnice Radiožurnálu z agentury Epicentrum Petra Procházková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petra Procházková o situaci uprchlíků

Podle mluvčí uprchlíků žijí lidé na hranicích v zoufalých podmínkách, protože na jejich příchod nebyl nikdo připraven a do oficiálních uprchlických táborů se už nevejdou. I zde ale vzniklo 14 středisek, kde je možné získat humanitární pomoc. Většinu běženců ale organizace nedokáží zásobovat ani jídlem ani přikrývkami či stany. Afghánská vláda vyzývá všechny uprchlíky, nejen v Pákistánu a Íránu, kde jich je několik milionů, aby se vrátili domů a tvrdí, že situaci v Afghánistánu kontroluje.

Lenka Kabrhelová, Marika Táborská, Petra Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme