Stoupenci Sadra vybírají, koho by chtěli za iráckého premiéra

Stoupenci protiamerického duchovního Muktady Sadra ve svém vlastním referendu rozhodují, koho by chtěli za příštího premiéra Iráku. Sadrovo hnutí je součástí koalice, která v březnových volbách skončila na třetím místě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kurdský voják na severu Iráku právě odvolil

Kurdský voják na severu Iráku právě odvolil | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

V praxi teď tábor šíitského klerika rozhoduje, zda se přikloní k vítězi voleb Ijádovi Alávímu, nebo k dosavadnímu premiérovi Núrímu Málikímu, který skončil jako druhý.

Referendum nemá právní váhu, jeho výsledkem se prý ale bude řídit všech 40 poslanců zvolených za Sadrovo hnutí. Volební výsledky jsou známé týden, sestavování koalice ale může trvat i několik měsíců.

Veřejným tajemstvím je, že Muktadá Sadr nechce, aby v čele vlády zůstal Málikí. Referendum, které je prý navíc otevřené pro všechny Iráčany, může dát této rivalitě přijatelnější nátěr.

Sadr pochází z vlivné rodiny duchovních, která trpěla útlakem ze strany režimu Saddáma Husajna. Samotný Muktadá pak vedl krátké povstání proti americkým vojákům v Iráku. Teď žije a studuje náboženství v sousedním Íránu.

Břetislav Tureček, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme