Stovky dělníků na indické čajové plantáži upálily svého nadřízeného

Dav 700 rozzlobených dělníků na indické čajové plantáži zapálil dům svého nadřízeného. Ten v něm uhořel i s manželkou. Policie zatkla tři lidi a vyšetřuje, jestli šlo o úmyslnou vraždu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

požár

požár | Foto: Jan Rosenauer

Zapálení domu bylo téměř jistě úmyslné. Jestli bylo cílem opravdu upálit nadřízeného, indická policie ještě nesdělila. Je to však možné, protože několikasethlavý dav dům obstoupil, a kdyby se jim manažer dostal do rukou, pravděpodobně by ho čekal lynč. Jestli ale věděli, že byl uvnitř i se ženou, je zatím předmětem vyšetřování.

Kromě domu zapálili dělníci i dvě auta, která manažerovi patřila. Žhářským útokem vyvrcholil několikaměsíční spor mezi vedením plantáže a zaměstnanci o dlužné platy, bydlení a zaměstnání.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tragickém incidentu na indické plantáži informoval redaktor Ondřej Bouda

Před asi dvěma týdny se vedení pokusilo některé zaměstnance vystěhovat. Někteří měli přijít o své domovy, a tak se asi zrodil nápad ukázat manažerovi, jaké to je. Poslední kapkou byla výpověď pro desítku dělníků.

Situace na místě je stále velmi vyhrocená a pořádek zajišťují zvláštní policejní jednotky.

Upálený manažer už v minulosti rozlícenému davu jednou čelil. Před dvěma lety na jiné plantáži došlo k útoku na ženu a dělníci šli kvůli tomu demonstrovat před jeho dům. Manažer protestující zaměstnance zahnal střelbou a ti potom zapálili alespoň továrnu na zpracovávání čaje.

Podobných útoků v posledních letech přibývá kvůli špatným pracovním podmínkám na čajových plantážích, které často vedou i ke smrti dělníků. Ke stovkám úmrtí došlo třeba kvůli chorobám, které se přenáší vodou.

Dělníci se zároveň bojí, že přijdou o práci. Čaj se totiž stále sklízí ručně a v indickém státě Assam na plantážích pracují desetitisíce lidí. Teď ale hrozí, že je nahradí sklízecí stroje. Ty jsou totiž levnější. Čaj, který vyprodukují, je ale méně kvalitní.

Ondřej Bouda, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme