Stovky Goreových voličů revoltovalo v Palm Beach

Několik set voličů bouřilo dnes ve floridském obvodu Palm Beach severně od Miami z obavy, že jejich hlasy v prezidentských volbách byly přičteny krajnímu konzervativci Patu Buchananovi místo demokrata Alberta Gorea, kterého volit chtěli. Tuto eventualitu možná i neúmyslné záměny hlasů nyní prošetřují místní volební orgány.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podezření vzbudila podle agentury AFP skutečnost, že Buchanan získal podle prvního sčítání na celé Floridě 16.962 hlasů, ale z toho téměř pětinu (3407) v obvodu Palm Beach, který je přitom vyhlášenou baštou Goreových přívrženců. Naproti tomu například v miamském obvodu Dade, který má podstatně více obyvatel (a proto i voličů) získal Buchanan pouze 561 hlasů, což je do očí bijící rozdíl.

Volební dozor za demokraty v Palm Beach poukazuje na to, že okénka pro vyznačení volby na hlasovacím lístku byla umístěna tak nevhodně, že mohlo dojít ke snadné záměně Gorea s Buchananem. Podle místního listu Sun Sentinel se tak stávalo dokonce velmi často.

Justiční úředník státu Florida Paul Hancock potvrdil, že výbor demokratů vyzval státní orgány záležitost urychleně prověřit. Zatím však podle jeho slov nebyla oficiálně podána žádná zmateční stížnost s žádostí o opakování voleb v palbeachském obvodu.

Některá místní média však upozornila na jinou nesrovnalost: v jedné škole byla nalezena zapečetěná volební urna s hlasovacími lístky, která nebyla do prvního sčítání zahrnuta.

Republikánský kandidát George Bush zvítězil na Floridě nad Gorem podle prvního sčítání rozdílem pouhých 1784 hlasů. Protože to ze šesti miliónů voličů nepředstavuje ani půl procenta, bylo v souladu se zákonem nařízeno druhé, kontrolní sčítání hlasů.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme