Šest lidí zemřelo při útoku v obchodním domě v Sydney. Muže, který zabíjel nožem, zastřelila policie

Po sobotním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo šest lidí. Několik dalších osob, včetně devítiměsíčního dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Podle agentury Reuters o tom informovala australská policie, která uvedla, že na místě nenašla nic, co by vypovídalo o motivu útočníka. Útok podle ní pravděpodobně nesouvisel s terorismem.

Aktualizováno Sydney (Aktualizováno: 17:04 13. 4. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie Nového Jižního Walesu a záchranka jsou vidět na místě činu v Bondi Junction poté, co bylo v nákupním centru na východním předměstí Sydney pobodáno několik lidí

Policie Nového Jižního Walesu a záchranka jsou vidět na místě činu v Bondi Junction poté, co bylo v nákupním centru na východním předměstí Sydney pobodáno několik lidí | Foto: AAP Image / Bianca De Marchi | Zdroj: Reuters

Australská policie zahájila operaci v nákupním centru Westfield Bondi Junction v sobotu odpoledne místního času poté, co obdržela zprávy o útoku nožem. Záchranné služby na místě evakuovaly stovky lidí. Server News.com.au uvedl, že po rušném obchodním domě poblíž pláže Bondi Beach pobíhal muž ozbrojený nožem a pobodal několik lidí, než ho policie zastřelila.

Nechtěli, aby se sestra bavila s chlapci. Francouzská prokuratura obvinila čtyři mladíky z vraždy školáka

Číst článek

Policie později potvrdila šest mrtvých. Pět lidí – čtyři ženy a jeden muž – zemřelo na místě, šestá žena, matka devítiměsíčního poraněného kojence, svým zraněním podlehla v nemocnici. Dítě podstoupilo operaci.

V obchodním centru začal útočit nožem jeden člověk, který napadl devět lidí, než ho zastřelila policistka, řekl novinářům zástupce policejního komisaře Anthony Cooke. Dodal, že podezřelý jednal sám a „nehrozí žádné další nebezpečí“.

Policie zatím neoznámila totožnost útočníka, uvedla ale, že se jednalo o 40letého muže, který jí byl znám z dřívějška.

„První myšlenky všech Australanů jsou se zasaženými a jejich blízkými,“ napsal na sociální síti X premiér Anthony Albanese. „Soucítíme se zraněnými a děkujeme těm, kteří o ně pečují, i našim statečným policistům a záchranářům,“ dodal.

‚Je to hrdinka‘

Útočníka zastřelila policistka, která se zrovna nacházela poblíž, a po zprávách o útoku ho začala sledovat. Zbraň použila ve chvíli, kdy se k ní muž otočil a zvedl na ní nůž.

Její statečnost ocenil australský premiér. „Je to jistě hrdinka. Není pochyb o tom, že svým jednáním zachránila životy. A je to připomínka toho, že lidé, kteří nosí (uniformu), jsou lidé, kteří spěchají vstříc nebezpečí, nikoliv od něj pryč,“ řekl Albanese.

Jeden z evakuovaných z obchodního domu Westfield Bondi Junction sdělil serveru 9 News, že viděl údajného útočníka s „pěkně velkou čepelí“. „Všichni začali utíkat ke konci budovy,“ řekl muž, který se představil jako Jason. Tvrdil, že později byl svědkem toho, jak policie údajného útočníka zastřelila. „Zastřelila ho,“ řekl. Na sociální síti X se rovněž šířily snímky zachycující údajného útočníka po smrti.

,Jde o zajištění ochrany společnosti.’ Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Číst článek

Lidé pohybující se v ulicích u nákupního centra dříve uvedli, že mezi pobodanými jsou i matka s malým dítětem. Jeden z mužů, se kterým hovořil server 9 News, tvrdil, že se ostatní nakupující snažili pomoci pobodané matce a jejímu miminku.

Muž uvedl, že kojence držel, a spolu s dalšími lidmi se snažili stlačit jeho rány. Ostatní se podle něj snažili ošetřit matku, která krvácela výrazněji.

Na místě zasahovaly desítky policejních aut a sanitek, zatímco jim nad hlavou kroužily policejní vrtulníky.

Na videích, které se šíří na sociálních sítích, je vidět, jak nakupující běželi přes skleněný most spojující mamutí nákupní centrum. Někteří vybíhali z rušného komplexu s křikem a pláčem, jiní se podle australských médií zamykali na toaletách centra.

Vyjádření krále Karla III. 

Britský král Karel III., který je zároveň hlavou státu v Austrálii, uvedl, že je zděšen nesmyslným útokem.

„Moje žena (královna Camilla) a já jsme byli šokováni a zděšeni, když jsme se dozvěděli o tragickém útoku nožem“ v Sydney, uvedl Karel. Dodal, že „v myšlenkách je s rodinami a blízkými těch, kteří byli při tomto nesmyslném útoku brutálně zabiti“.

Princ a princezna z Walesu uvedli, že jsou „šokováni a zarmouceni strašnými událostmi v Sydney“. „V myšlenkách jsme se všemi zasaženými, včetně blízkých obětí,“ uvedli William a Catherine na sociální síti X.

Dvojice dále vyjádřila uznání „hrdinným záchranářům, kteří riskovali vlastní životy, aby zachránili ostatní“.

jud, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme