Stovky lidí požádaly v Londýně o vyšetření kvůli Litviněnkově smrti

Několik stovek lidí požádalo v Londýně o lékařské vyšetření na radioaktivitu. Britské úřady totiž včera vyzvaly obyvatele, kteří se pohybovali na stejných místech jako otrávený ruský agent Alexandr Litviněnko, aby se přihlásili na speciální telefonní linku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexandr Litviněnko | Foto: AFP

Litviněnko zemřel v londýnské nemocnici ve čtvrtek v důsledku otravy poloniem 210 - radioaktivním a rakovinotvorným chemickým prvkem.

Britský úřad pro ochranu zdraví HPA vyzval obyvatele, kteří pobývali na stejných dvou místech v centrálním Londýně jako zesnulý agent, aby se přihlásili. Dotyčnými místy jsou populární japonské bistro na Piccadilly a hotel Millenium rovněž v centru Londýna.

Na zvlášť zřízenou horkou linku se již přihlásily stovky lidí. Mluvčí HPA uvedl, že riziko kontaminace zbytky radioaktivní látky je malé. BBC cituje ujištění ministra vnitra Johna Reida, podle něhož vláda činí vše, co je v jejích silách, aby veřejnost byla o situaci informována.

Vůdce opozičních liberálních demokratů sir Menzies Campbell řekl, že pokud se prokáže podíl Kremlu na Litviněnkovy smrti, Británie by měla bedlivě přezkoumat své budoucí vztahy s Ruskem.

Milan Kocourek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme