Stovky lidí se v Bratislavě rozloučily se zavražděným právníkem Valkem

Slovensko se dnes rozloučilo se zavražděným právníkem Ernestem Valkem. Známého advokáta minulé pondělí někdo zastřelil. Vražda probudila diskusi o úrovni demokracie na Slovensku. Valko figuroval jako právní zástupce v řadě citlivých soudních sporů, kde šlo o velké částky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslední rozloučení s právníkem Ernestem Valkem | Zdroj: ČTK

Na veřejné rozloučení v centru Bratislavy dorazilo několik stovek lidí, významné osobnosti, Valkovi přátelé i premiérka Iveta Radičová. Ta vystoupila s krátkým projevem, ve kterém se jménem svým i slovenské vlády Valkovi omluvila za to, že nezabránila bezpráví a útoku na jeho čest.

Na oficiální rozloučení do Primaciálního paláce přišel také předseda českého Ústavního soudu Pavel Rychetský. Kondolenční dopis poslal také český exprezident Václav Havel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Atmosféru rozlučky s Ernestem Valkem zaznamenal bratislavský zpravodaj ČRo Vojtěch Berger.

„Přišel jsem proto, že si ho vážím za to, co dělal. A takových lidí, kteří mají odvahu, je málo. Ta vražda na mě působí velice znepokojivým dojmem. Vyvolává to pochybnosti o bezpečnosti v zemi,“ řekl bratislavskému zpravodaji ČRo Vojtěchovi Bergerovi jeden z účastníků poslední rozlučky s Valkem.

„Je to velká ztráta pro slovenský národ. Jeho vražda je velká hanba i to, že se to pravděpodobně nevyšetří. A myslím si, že je to velmi dokonale připravená vražda a policie nemá zájem to vypátrat,“ dodala další paní.

Vyšetřování zatím bez výsledků

Ernesta Valka někdo zavraždil 8. listopadu v jeho domě v Limbachu. Pachatel zatím není znám. A policie je na jakékoli informace velmi skoupá. Podle zpravodaje ČRo Vojtěcha Bergera to ale neznamená, že vyšetřovatelé mají stále prázdné ruce.


„Na jedné straně to může být strategie, že policie nechce odkrývat karty, aby nepomáhala vrahovi zbavit se případných stop. Na druhé straně existuje ale i možnost, že policie mlčí, protože zatím nedospěla k žádnému konkrétnímu závěru. To by korespondovalo s tím, co řekl ministr vnitra hned po vraždě, že policie bude přicházet na veřejnost pouze s informacemi, které jsou stoprocentně ověřené,“ dodal Berger.

Vojtěch Berger, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme