Stovky lidí skončily v Rusku ve vazbě kvůli volebním protestům

Ruská policie znovu zatkla několik set účastníků nepovoleného mítinku v centru Moskvy. Příznivci opozice protestovali proti údajně zfalšovaným výsledkům voleb. Ve stejnou chvíli na místě demonstrovali ve prospěch vítězné strany Jednotné Rusko a premiéra Putina příznivci prokremelských mládežnických hnutí. Ruská vláda obvinění z podvodů odmítá. Kvůli zprávám pozorovatelů o narušení zákona během voleb ale úřady kritizovala Evropská unie i Spojené státy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lídr ruské opoziční strany Jabloko Sergej Mitrochin | Foto: ČTK/AP

Několik set Rusů nespokojených s výsledky podle nich zmanipulovaného hlasování se na moskevském Triumfálním náměstí 'přetahovalo' o prostor s početně mnohem větší skupinou prokremelských mládežníků, svezených na místo organizovaně před začátkem opoziční akce.

Kolem 300 demonstrantů, kteří provolávali hesla 'Špinavé volby, konec vlády Putina, ostuda', nebo jen mlčky stáli na chodníku, skončilo v přistavených antonech policejních zásahových jednotek.

Přehrát

00:00 / 00:00

S aktuálními informacemi z Ruska se ve Světě o osmé na Rádiu Česko přihlásila zpravodajka ČRo v Moskvě Lenka Kabrhelová

Mezi zadrženými byli i lídři opozice, například Boris Němcov, šéf strany Jabloko Sergej Mitrochin a řada ruských novinářů.

Ruský premiér Vladimir Putin vzkázal prostřednictvím svého mluvčího, že 'nepovolené demonstrace v ulicích Moskvy je třeba zarazit'. Do centra města přijely i jednotky Dzeržinského divize vojsk ministerstva vnitra. Několik set demonstrantů policie zadržela i v Petrohradě i Rostově na Donu.

Putin mezitím snižoval význam volební ztráty Jednotného Ruska, jehož popularita, jak volby podle politologů potvrdily, mezi lidmi prudce klesla.

ČTĚTE TAKÉ: Ruské burzy se propadly, trhy tak reagují na povolební protesty

Řekl, že ve vládě musí dojít k podstatným změnám. Jedná se například o změny na postech gubernátorů, kteří podle prezidenta Dmitrije Medveděva nezajistili vládnímu Jednotnému Rusku volební úspěch. V mnoha regionech totiž propadlo. Například na Sibiři v Krasnojarském kraji dostala strana jen 35 procent. Putin to ale vyloučil. Prý dá gubernátorům čas do jarních prezidentských voleb.

Dnes zatím lidé v Moskvě neprotestují, případnou další demonstraci ale podle zpravodajky ČRo v Rusku Lenky Kabrhelové nelze vyloučit. Další dvě úřady povolené akce jsou plánovány na sobotu 10. a 17. prosince.

Lenka Kabrhelová, Tomáš Pavlíček, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme