Stovky obětí násilí v Uzbekistánu čeká na pohřbení

Uzbekistán oznámil první oficiální údaj o počtu obětí pátečních násilností ve městě Andižan. Podle uzbecké generální prokuratury zemřelo při potyčkách protivládních demonstrantů s armádou 169 osob. Opozice ale tvrdí, že o život přišlo nejméně 745 lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hroby obětí v Uzbekistánu | Zdroj: ČTK

Na hřbitově v Andižanu pokračuje podle agentury AP pohřbívání obětí nepokojů. Do masového hrobu bylo dnes narychlo uloženo 37 těl. Několik stovek dalších údajně ještě na pohřbení čeká. Ve městě nadále panují přísná bezpečnostní opatření. Úřední budovy střeží vojáci v obrněných vozidlech a za betonovými barikádami hlídkují vojáci v plné zbroji. Agentura Reuters s odvoláním na místní zdroje uvádí, že i dnes bylo ve městě slyšet sporadickou střelbu.

Jak se napjatá situace na východě Uzbekistánu projevuje ve zbytku země, popsal český velvyslanec v Taškentu Aleš Fojtík: "Na západ od Taškentu se projevuje výlučně tím, že jsou zvýšená bezpečnostní opatření - kontroly, policisté se samopaly a tak dále. Ale v těchto oblastech nemáme hlášeny vůbec žádné konflikty. Pouze vysoce zvýšená bezpečnostní opatření."

Násilnosti začaly v pátek v Andižanu na východě Uzbekistánu. Vládní zdroje tvrdily, že tu bylo potlačeno povstání islamistických extremistů.

Regina Prouzová-Květoňová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme