Stovky Poláků onemocněly prasečí chřipkou, sedm lidí už zemřelo

Sousední Polsko bojuje s vlnou chřipky. Týdně onemocní až sto tisíc lidí. Na následky takzvané prasečí chřipky už zemřelo sedm lidí. Podle odborníků už se dá mluvit o počínající epidemii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice | Foto: Tomáš Adamec

Od začátku roku onemocnělo v Polsku chřipkou 130 tisíc lidí. Řada nemocnic už na základě těchto informací zakázala návštěvy. Hlavní příčinou je poměrně vlhké a teplé počasí nad nulou. Většinou bývá nejvíce pacientů v únoru v únoru a březnu, letošní rok je ale výjimkou, což potvrdil i mluvčí hygieny.

„Každý rok máme hodně pacientů s chřipkou, ale letos ta vlna onemocnění přišla nebývale brzy. Uvidíme, jestli to je maximum, a nebo nás čekají ještě horší časy," řekl Polskému rozhlasu Jan Bondar.

Přehrát

00:00 / 00:00

O počínající epidemii chřipky v Polsku informoval zahraniční zpravodaj Petr Vavrouška

Nejvíce lidí oslabil virus takzvané prasečí chřipky. Hlavně kvůli následným komplikacím, zejména zápalu plic, byly hospitalizovány stovky pacientů po celém Polsku. Sedm osob už zemřelo, ale kromě chřipky měli i jiné nemoci.

Odborníci tvrdí, že tento virus se postupně stává tak rozšířeným, že se dá už považovat za sezónní. On sám není o mnoho horší než běžná chřipka, ale má na svědomí vážné komplikace, zejména zápal plic.

Lékaři znovu vyzývají, aby lidé nepodceňovali očkování. Ročně onemocní chřipkou až milion Poláků a až tisíc z nich pak viru podlehne. V Polsku jsou tyto výzvy maximálně potřebné, Poláci jsou v rámci Evropy národem, který je proti chřipce nejméně očkovaný. Polská společnost není očkování nakloněná, důležitou roli hrají i peníze, protože očkování proti chřipce tam pojišťovny nehradí.

„Očkování je tou nejlevnější a nejlepší zbraní do války s chřipkou. Potvrzují to statistiky a zkušenosti lékařů. Lidé to ale bohužel pořád podceňují,“ tvrdí polská expertka na chřipku Lidia Brydak.

Petr Vavrouška, Martin Hromádka, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme