Stovky tisíc lidí v EU jsou oběťmi otrokářství. Po světě jich je až 21 milionů

Otrokářství nezmizelo z dnešního světa, má jen několik nových podob. Proti tomuto negativnímu jevu není imunní ani Evropská unie. Proto dnes Evropská komise přijala strategii boje proti obchodování s lidmi. Statistické odhady mluví o tom, že v zemích sedmadvacítky mohou být až statisíce obětí moderního otrokářství.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Týrání dětí (ilustrační foto)

Týrání dětí (ilustrační foto) | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Agnes z Pobřeží Slonoviny přišla v 18 letech do Evropy s běloškou, která jí slíbila, že když bude u ní doma pomáhat, pošle ji do školy.

Zatím se musela v domácnosti starat o všechno. Pečovala o její děti, uklízela, vařila. Z domu nesměla na krok. Ani sousedé o ní nevěděli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příběhy některých obětí novodobého otrokářství zaznamenal bruselský zpravodaj ČRo Pavel Novák

Za tři roky práce nedostala nic zaplaceno. Nakonec jí řekli, aby se sbalila a odjela zpátky do Abidjanu. Raději to udělala, než aby zůstávala u svých otrokářů.

Podobný příběh se ale přihodil i Markovi z Velké Británie přímo v jeho zemi. K otrocké práci jeho a další muže využívala rodina přistěhovalců.

„Patnáct lidí 15 lidí žilo v jednom stání pro koně ve stáji. Vypadalo to jako koncentrační tábor. Někteří lidé tam úplně ztratili naději,“ vzpomíná Mark.

Nikdy nevěřil, že by se něco takového mohlo přihodit jemu, Britovi s dobrým vzděláním. Za určitých podmínek to ale podle něj může potkat každého.

Evropa bude mít strategii boje s novodobými formami otrokářství

Číst článek

Podle odhadů Mezinárodní organizace práce je v celém světě asi 21 milionů obětí obchodu s lidmi. Ve vyspělých zemích Severní Ameriky, Austrálie a Evropské unie to může být až jeden a půl milionu.

Evropská komise zatím jen odhaduje, že počty obětí na území sedmadvacítky mohou jít do statisíců. Tři čtvrtiny z nich jsou nuceny k prostituci, asi 14 procent vykonává otrockou práci a další nutí jejich věznitelé žebrat nebo krást.

„Musíme učinit přítrž této moderní formě otrokářství. Velmi málo případů se ale dostane před soud a pachatelé do vězení. Před čtyřmi lety odhalily policejní orgány v Unii 1500 obchodníků s lidmi, předloni jen 1250,“ řekla komisařka pro vnitro Cecilia Malmströmová.

Proto dnes Komise navrhla strategii pro boj proti obchodu s lidmi. Členské státy mají vytvořit specializované policejní jednotky pro potírání tohoto zločinu a úzce spolupracovat s Europolem, vyměňovat si informace o případech, aby jinde v Evropě mohli pátrat po podobných stopách a byli před zločinci napřed.

Z obětí se mohou stát důležití svědci

EK doporučuje také státům podporovat zařízení pro pomoc obětem obchodu s lidmi. Z obětí se totiž mohou stát svědkové a dostat své otrokáře za mříže.

„Zprvu samozřejmě nechtějí spolupracovat, protože se bojí,“ říká Sarah De Hovre, ředitelka bruselského centra PAGASA, které pomáhá zotročeným lidem.

Oběti se podle ní často obávají, že belgická policie je zkorumpovaná podobně jako u nich doma. Když se jim ale vysvětlí, že mohou policii věřit, po několika dnech vypovídají proti svým věznitelům, a ochrání tak další oběti před nešťastným osudem. I to pak může pomoci k prevenci proti otrokářství v 21. století.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme