Stovky uprchlíků se v noci pokoušely překročit srbsko-maďarskou hranici

Srbsko-maďarskou hranici u města Röszke překročilo jen za posledních 24 hodin několik tisíc uprchlíků. Záchytné tábory jsou přeplněné a migranti vytvářejí vlastní stanová městečka. Policisté se snaží uprchlíky registrovat, masu lidí se jim ovšem zvládat nedaří.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uprchlíci na maďarsko-srbské hranici

Uprchlíci na maďarsko-srbské hranici | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Skupiny běženců obcházejí policejní kordony a všemi možnými způsoby pronikají do vnitrozemí.

Mnoho uprchlíků křižuje ve tmě kukuřičná pole, další se pokoušejí jít pěšky po dálnici. Jiní zase procházejí otvorem v plotě ze žiletkového drátu a po kolejích směřují dál do Evropské unie.

Mladá matka kojí dítě přímo na kolejích. „Jsem unavená, ale v Sýrii nemohu zůstat. Žádná voda, žádná elektřina,“ vysvětluje Betur. Spolu s manželem směřuje do Německa, kde hledají především bezpečí.

Stejný cíl má i 42letý Alá. Odhaduje, že za cestu dosud utratil asi 3000 dolarů. Složila se na to celá jeho rodina. Příbuzní ale zůstali v Sýrii a doufají, že když se Alá usadí v Německu, dostane do Evropy i je.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proud uprchlíků na srbsko-maďarské hranici u města Röszke sleduje zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Ľubomír Smatana

Ve spontánním uprchlickém táboře, který vznikl u kolejí, pomáhají i čeští dobrovolníci.

„Stihli jsme ošetřit odhadem 400 lidí. Rozdistribuovali jsme strašně moc balíčků základní hygieny,“ popisuje Kateřina Struhová z organizace Magna.

„Situace je taková trošičku bezútěšná, je tam hrozně moc malých dětí. Snaha dostat se z tábora někam pryč do lepších podmínek je zkrátka obrovská,“ dodává.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme