Stovky uprchlíků z Afriky uvízly kvůli summitu G7 v Brenneru, chtějí do Německa
Stovky afrických uprchlíků zaplavily vlaková nádraží u italsko-rakouské hranice. Policisté a pohraničníci je totiž odmítají pouštět dál kvůli konání summitu G7 v Německu. Nejvíce běženců čeká v Bolzanu, některým se ale podařilo dostat až do Brenneru.
V samotné dvoutisícové obci ležící mezi alpskými vrcholky je relativní klid. Afričtí migranti se sdružují hlavně na nádraží, kam jim také humanitární pracovníci nosí jídlo a vodu.
Většina z nich se tísní na 2. nástupišti, odkud odjíždějí rychlíky do Německa. Právě tam se běženci, podle vlastních slov především z Eritreje, snaží dostat, policisté je ale odmítají pustit dál, a to z bezpečnostních důvodů kvůli konání summitu G7.
Uprchlíci z Afriky uvízli na italsko-rakouské hranici. Policisté je totiž odmítají kvůli konání summitu G7 pouštět dál. V Brenneru je zvláštní zpravodaj Robert Mikoláš
Brenner žije hlavně z turistů, je tu mnoho outletových obchodů, takže mezi návštěvníky s plnými taškami zboží tu procházejí uprchlíci tmavé pleti a doufají, že jim někdo dá něco k jídlu. Mají ale k dispozici místo, kde se mohou umýt i přespat, občas od některých ze stánkařů dostanou i čerstvé ovoce nebo hamburger.
Místní obchodníci říkají, že vzniklý problém nic nevyřeší a že s tím nemohou nic dělat. Jak oni, tak i běženci proto shodně čekají na jediné - až skončí summit, hranice se zase otevře a uprchlíci odjedou dál.
Část Eritrejců by podle návrhu Evropské komise měla přijmout i Česká republika, migranti se ale chtějí dostat do jiných zemí - vedle Německa hlavně do Skandinávie, a to především do Švédska, ale také do Nizozemska.
Věří, že se o ně tamní úřady postarají. Řada z nich je také už ve spojení s příbuznými a známými, kterým se do těchto zemí podařilo dostat dříve. Často si s nimi volají, mají totiž i mobilní telefony, přesto peníze jim údajně už docházejí a vrátit se prý nemají kam.
Jak ale uvádějí italské úřady, problém s uprchlíky se znovuotevřením hranic nevyřeší, protože přes Středozemní moře míří do Evropy další tisíce a tisíce běženců. Jen do Itálie má podle Říma letos z Afriky dorazit až 200 tisíc lidí.