Strana barmské disidentky Su Ťij oznámila vítězství v doplňovacích volbách

Aung San Su Ťij, známá barmská disidentka a držitelka Nobelovy ceny míru, získala křeslo v parlamentu. Stejně úspěšní byli i další kandidáti její Národní ligy pro demokracii. Strana už oznámila své vítězství. Oficiální volební komise zveřejní výsledky doplňovacích parlamentních voleb nejdříve na konci týdne.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aung San Su Ťij získala křeslo v barmském parlamentu

Aung San Su Ťij získala křeslo v barmském parlamentu

Je to triumf lidí, kteří se rozhodli vzít politiku v zemi do svých rukou, soudí Su Ťij. Teď je podle ní důležité, aby Barma nastoupila na cestu k opravdovým reformám, které přivedou zemi k demokratickým volbám v roce 2015.

"To bude ten pravý okamžik zlomu. Nemůžeme ale čekat tak dlouho, abychom zjistili, jakým směrem se země bude ubírat,“ říká Su Ťij.

Vítězství opozice vítá celá země. Do Su Ťij a její strany vkládají Barmánci obrovské naděje. A to přesto, že bývalá disidentka zasedne do parlamentu, který je stále ovládán vojáky a jejich politickou stranou.

Vojáky, kteří ji drželi dlouhá léta v domácím vězení. I přes vítězství v doplňovacích volbách zůstává armáda stále u moci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o osmé byla spoluzakladatelka Barmského centra v Praze Sabe Amithor Soe

"Opozice nedůvěřuje vládě a vláda nevěří opozici. Proces reforem a změn bude dlouhý,“ říká paní Thin Thin, žena, která se z exilu v Indii přijela na volby alespoň podívat.

Už samotný fakt, že ji po 23 letech do země úřady pustili svědčí o tom, že cosi se v Barmě opravdu mění.

Celá země je šťastná, protože Národní ligy pro demokracii vyhrála. Je to dobrá zpráva pro Barmu i pro celý svět, říká mladý muž, který na ulici v Rangúnu prodává noviny. Jejich titulní stránky jsou plné fotografií Aung San Su Ťij.

Lidé si ale přesto uvědomují, že 80 procent parlamentu stále drží armáda a jí vytvořená vládní strana.

Volební místnosti se v Barmě uzavřely před několika hodinami. Opozice však poukazuje na podvody s volebními seznamy.

Na podvody upozornili kromě opozice i samotní voliči i barmští nezávislí pozorovatelé z řad bývalých studentských vůdců. Informace se budou sbírat a odevzdají se volební komisi.

V doplňovacích volbách šlo o velmi malý počet křesel - 45 z 1000. Podle spoluzakladatelky Barmského centra v Praze Sabe Amthor Soe měly volby především symbolický význam pro Barmu:

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ozvěn dne byl diplomat a znalec Barmy Jiří Šitler

„Volby se konaly v duchu demokratického řádu a lidé měli možnost projevit svůj názor. Lidé ukázali, že se už nebojí vládnoucího režimu a že dokážou projevovat podporu i opozici. V tomto bude větší význam než čísla. Věřím, že na svoji stranu získá Su Ťij další příznivce i z řad současných poslanců.“

Generálská vládnoucí junta umožnila konání relativně svobodných doplňovacích voleb především kvůli zrušení mezinárodních sankcí a legitimaci režimu vůči mezinárodního společenství.

„My jsme to vyhodnotili jako nějaké přijatelné riziko, že budou mít několik desítek demokratických opozičních poslanců. A že to neohrožuje režim jako takový. Zároveň se nedá vyloučit, že reformy opravdu budou pokračovat a že postupem času tam dojde k nějaké změně podstatnější,“ říká diplomat a znalec Barmy Jiří Šitler.

Jedním z prvních úkolů Su Ťij bude přimět armádu k tomu, aby přestala utlačovat menšiny. V Barmě žije kolem 40 procent národnostních menšin.

„Tam s nimi bude muset dojít k nějakému vyrovnání, vytvoření spravedlivého federativního státu. V pohraničních územích pořád armáda útočí na menšiny, vypaluje vesnice, chová se brutálně,“ dodává Šitler.

Jaromír Marek, Martina Mašková, Michaela Vydrová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme