Odklon od hodnot i odmítání pomoci Kyjevu. Evropští socialisté zastavili členství Ficově i Pellegriniho straně

Strana evropských socialistů (PES) pozastavuje členství slovenským stranám Smer-Sociální demokracie (Smer-SD) Roberta Fica a Hlas-SD Petera Pellegriniho. Předsednictví PES své rozhodnutí odůvodnilo Ficovým „jasným odklonem od hodnot“ evropských socialistů a kvůli obavám, které vyvolalo oznámení nově vznikající slovenské vládní koalice Smeru-SD, Hlasu-SD a Slovenské národní strany, jíž evropští socialisté označili za „krajně pravicovou“.

Bratislava/Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robert Fico v popředí a Peter Pellegrini v pozadí

Robert Fico v popředí a Peter Pellegrini v pozadí | Zdroj: Profimedia

Rozhodnutí vyplývá ze čtvrteční tiskové zprávy strany evropských socialistů.

Europoslankyně za Smer-SD Katarína Roth Neveďalová v reakci napsala, že strana s rozhodnutím PES nesouhlasí. PES už v minulosti pozastavil Smeru-SD členství. Hlas-SD nad rozhodnutím vyjádřil překvapení.

„Toto rozhodnutí navazuje na jarní diskuze,“ stojí v tiskové zprávě evropské strany, která poznamenává, že Smeru-SD uskupení pozastavuje plné členství a Hlasu-SD jeho přidružené členství.

„S rozhodnutím samozřejmě nesouhlasíme, ale respektujeme ho. Nadále budeme komunikovat s PES, ale i sesterskými stranami na bilaterální úrovni. Nemyslíme si, že se dostáváme do izolace,“ uvedla Neveďalová.

„Hlas si není vědom jakéhokoliv odklonu od sociálně-demokratických hodnot. Hlas-Sociální demokracie bude i nadále svou politikou naplňovat základní hodnotové pilíře strany,“ napsala v reakci mluvčí Hlasu-SD Patrícia Medveď Macíková.

Strana věří, že PES své rozhodnutí přehodnotí.

Podpora Ukrajině

Ficova strana Smer-SD zvítězila na konci září ve slovenských parlamentních volbách a před několika dny se šéfové Smeru-SD, Hlasu-SD a SNS dohodli na vytvoření nové koaliční vlády.

Pellegrini nechtěl ‚další vládní cirkus‘. I proto si vybral koalici se Smerem, a ne s Progresivním Slovenskem

Číst článek

Ficova strana Smer-SD je nejproblematičtějším členem Strany evropských socialistů a frakce socialistů a demokratů v Evropském parlamentu.

Vedení PES už před volbami uvádělo, že o svých obavách ohledně Ficových prohlášení diskutovalo se zástupci Smeru a zdůraznilo prosazování sociálnědemokratických hodnot, včetně demokracie, respektu k mezinárodnímu právu či odporu proti agresi.

Předseda PES Stefan Löfven nedávno podle serveru Politico v rozhovoru pro švédský deník Dagens Nyheter pohrozil vyloučením Smeru-SD ze Strany evropských socialistů, pokud bude Fico pokračovat ve své proruské rétorice.

„PES podporuje Ukrajinu a čekáváme, že i naše členské strany budou Ukrajinu nadále podporovat,“ řekl Löfven. Fico stejně jako SNS odmítá vojenskou pomoc Ukrajině a vystupuje proti začlenění Kyjeva do NATO.

‚Skutečná levicová agenda‘

„Pokud daní za to, že se na Slovensku věnujeme skutečné levicové agendě a vyslovujeme suverénní názory, má být naše vyloučení z mezinárodní strany, tak takovou daň jsme připraveni zaplatit,“ napsal tehdy Fico v prohlášení.

Předzvěst a základ příští koaliční dohody. Fico, Pellegrini a Danko se dohodli na spolupráci

Číst článek

PES členství Smeru-SD dočasně pozastavila už v roce 2006, a to rovněž kvůli tomu, že Ficova strana vytvořila koalici s nacionalistickou SNS. Tehdejší předák SNS Ján Slota se stal známý svými výpady proti maďarské a romské menšině.

Později se do čela SNS postavil její nynější předseda Andrej Danko, který se v kampani před zářijovými parlamentními volbami na Slovensku vymezoval hlavně proti liberalismu.

Z desítky zvolených poslanců za SNS je pouze Danko členem strany; s dalšími poslanci z kandidátní listiny SNS ho ale spojuje kromě jiného právě odpor vůči liberálům.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme