Strana vůdkyně barmské opozice Su Ťij ukončí bojkot, její poslanci složí slib

„Sjednoťte se a pracujte na změnách,“ vyzývá barmského prezidenta a opozici generální tajemník OSN Pan Ki-mun. V doplňovacích dubnových volbách zvítězila opozice vedená nositelkou Nobelovy ceny míru Su Ťij. Její strana ale až dosud odmítala složit poslanecký slib, teď svůj bojkot ukončí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun v barmském parlamentu

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun v barmském parlamentu | Zdroj: ČTK

Poslancům zvoleným za Národní ligu pro demokracii Su Ťij vadilo, že by měli skládat slib na stále platnou ústavu z roku 2008, která není demokratická. Vytvořila si ji tehdy vládnoucí vojenská junta sobě na míru, aby mohla převzít moc v zemi a vytvořit iluzi, že se země mění.

„Ústavu z roku 2008 nehodláme hájit, ale jen respektovat,“ říká vůdkyně barmské opozice. Su Ťij má výhrady i vůči znění poslaneckého slibu, který zavazuje zákonodárce k obhajobě nedemokratické ústavy a armádě garantuje klíčový podíl na moci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč se Su Ťij nakonec rozhodla vstoupit do parlamentu, vysvětluje redaktor Jaromír Marek

Su Ťij a její strana od svých výhrad neustoupila, rozhodla se ale vyhovět přání občanů Barmy, kteří chtějí vidět opozici v parlamentu za každou cenu. Do zákonodárného sboru by mohli opoziční poslanci zasednout ve středu, kdy se má Su Ťij setkat s šéfem OSN Pan Ki-munem, který je na návštěvě Barmy.

„Symbolický význam návštěva generálního tajemníka OSN měla, ale rozhodnutí paní Su Ťij se určitě zakládalo na přání a názoru občanů. Kolem bojkotu zaznělo hodně kritiky a také etnické politické strany žádaly stranu NLD, aby se zúčastnila zasedání parlamentu. Je to projev kompromisu i solidarity s ostatními etnickými stranami,“ vysvětluje spoluzakladatelka Barmského centra v Praze Sabe Amthor Soe.

Su Ťij také prohlásila, že v tomto případě ustupuje na přání občanů. „Někteří lidé si mysleli, že Su Ťij zbytečně zdržuje, že by měla začít pracovat, že si příliš zakládá na nějakých slovíčkách a nejsou vidět konkrétní výsledky práce. Je to dáno i velkými očekáváními obyčejných lidí, kteří měli představu, že jakmile zasedne Su Ťij do parlamentu, tak budou změny hned vidět,“ říká Soe.

Přehrát

00:00 / 00:00

Očekávání Barmánců od strany disidentky Su Ťij popisuje spoluzakladatelka Barmského centra v Praze Sabe Amthor Soe

Podle ní si lidé v Barmě oddychli, že konečně mohou vyjádřit svůj názor a mohou otevřeně podpořit Su Ťij a její stranu.

„Jejich očekávání jsou spojena s volbou Su Ťij, doufají, že dokáže zlepšit životní situaci obyčejných lidí. Tyto změny ale bohužel nastanou až za delší dobu. Myslím, že se strana bude snažit nejdřív dosáhnout politických změn, konkrétně změny ústavy, která byla její stranou dlouhodobě kritizována,“ předpokládá spoluzakladatelka Barmského centra.

Svět se na nynější vývoj v Barmě dívá s optimismem. Spojené státy už zrušily embarga na udělování víz pro některé představitele Barmy i na vývoz zboží. Do Rangúnu přijel britský premiér, který oznámil, že Británie i celá EU pozastaví na rok embarga na dovoz zboží do Barmy s výjimkou zbraní, které by režim mohl použít proti vlastní občanům.

Na historickou návštěvu jihoasijské Barmy dorazil dnes také generální tajemník OSN Pan Ki-mun. V projevu před poslanci ocenil demokratizační reformy, kterými nedávno země přejmenovaná bývalou vojenskou vládou na Myanmar prošla.

Podle šéfa Spojených národů, kterého ve středu čeká setkání se Su Ťij, má před sebou země navzdory pokroku ještě hodně práce, třeba v urovnání vztahů s etnickými menšinami.

Jaromír Marek, Mirko Kašpar, Martina Vacková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme