Stranickou loajalitu kryjí směnky

Polský premiér Jaroslaw Kaczyński hledá podporu pro svou momentálně menšinovou vládu. Kaczyńského strana Právo a spravedlnost se snaží přetáhnout poslance z opoziční Občanské platformy i levicové Sebeobrany Andrzeje Leppera. Ten byl do pátku místopředsedou polské vlády, ale pro neshody s premiérem musel odejít.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrzej Lepper | Foto: AFP

Andrzej Lepper vytáhl do boje nejtěžšími zbraněmi. Před loňskými volbami podepisovali budoucí poslanci za Sebeobranu směnky, které jsou splatné v případě, že stranu opustí. Lepper teď po každém přeběhlíkovi žádá v přepočtu čtyři miliony korun.

Už zítra vydá příkaz exekutorům: "Nejsem nelida, mohl jsem to udělat už dávno, když odešli první poslanci. Tehdy jsem bral jsem ohled na jejich rodiny. Teď je ale situace jiná. Právo a spravedlnost našim poslancům slibuje peníze, funkce a místa na svých kandidátkách. Nemáme jiné východisko."

Právníci ale říkají, směnky jsou neplatné. Podobného názoru je i maršálek Sejmu Marek Jurek: "Různé formy nátlaku zvláště finančního nejsou jen ponižující. Jsou zcela nezákonné a porušují základní pravidla fungování polského parlamentu," domnívá se předseda dolní komory.

Podle Leppera ale směnky nejsou v rozporu se zákonem, protože, poslanci nepodepisovali dohodu se stranou Sebeobrana, ale s odborovým svazem Sebeobrana. Polské zákony tuto dvojí právní subjektivitu nezakazují. Mimochodem - v dohodě se poslanci zavázali zaplatit odborům půl milionu zlotých za právo nosit na klopě odznak Sebeobrany.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme