Strany mají dva týdny na to, aby se shodly na eurokomisaři

Zhruba dva týdny mají české politické strany na to, aby se domluvily na novém eurokomisaři. Pokud se politická reprezentace nedokáže shodnout, je premiér Jan Fischer spolu s vládou připraven vybrat českého kandidáta do Evropské komise bez ohledu na stranické návrhy. To naznačil už při představování priorit vlády pro zbytek jejího funkčního období.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská komise

Evropská komise | Foto: Magdaléna Trusinová

"Pokud v tomto nedojde k politické dohodě napříč politickým spektrem, což bych jednoznačně preferoval, vezmu odpovědnost na sebe a navrhnu vládě kandidáta, který podle mého názoru bude nejlépe reprezentovat Českou republiku," řekl Premiér Jan Fischer, který v sobotu v Lidových novinách dal stranám dva týdny na dohodu.

Fischer naznačil také, že zásadní aspektem by byla průchodnost kandidáta evropským parlamentem. Nejvýše postavený Čech v této instituci, místopředseda evropského parlamentu Libor Rouček z ČSSD, rovněž zastává názor, že je nutné najít kandidáta s širokou politickou podporou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lubomír Zaorálek z ČSSD a David Vodrážka z ODS mluvili o výběru eurokomisaře.

"Protože čím silnější mandát bude mít, tím je i větší šance, že dostane i kvalitnější portfolio. Obávám se, že když tomu tak nebude, do boje bude vyslán kandidát, i třeba kvalifikovaný, ale s menší politickou podporou, a potom také Česká republika dostane horší portfolio," řekl Rouček.

Dohoda zatím není

Prozatím nicméně nic nenaznačuje, že by strany ohledně kandidáta našly společnou řeč. Sociální demokraté prosazují nynějšího eurokomiře Vladimíra Špidlu, ODS navrhuje bývalého vicepremiéra Alexandra Vondru, KSČM europoslance Vladimíra Remka, Lidovci exministra Pavla Svobodu a Zelení ekonoma Jana Švejnara.

"Jednat by se mělo. Připadá mi, že jsou naše argumenty pro našeho kandidáta silné, a že se nakonec prosadí. Kandidát České republiky by měl být politik. Když si vezmete za poslední dobu silné eurokomisaře, tak jsou to zároveň i politici," řekl místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek.

S tím, že by eurokomisařem měl být politik, souhlasí i první místopředseda ODS David Vodrážka. "Také si myslíme, že by to měl být politik. Pokud máme mít nárok na silné resorty, tak by to měl být kandidát se silným politickým mandátem u nás," myslí si Vodrážka. Podle něj by v opačném případě pak eurokomisař za Česko mohl dost mandát s nižším portfoliem.

ODS i ČSSD budou ale respektovat rozhodnutí Jana Fischera. "Bude nutné to respektovat, pokud premiér nějak rozhodne," dodal Zaorálek.

Václav Pešička, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme