Strany německé vládní koalice schválily společnou smlouvu

Sjezdy německých politických stran CDU, CSU a SPD schválily dva měsíce po volbách koaliční dohodu o vládě vedené kancléřkou Angelou Merkelovou. Přes výhrady, které uvnitř stran vůči paktu panují, byla smlouva v CDU i v SPD přijata velkou většinou hlasů, sjezd bavorské CSU ujednání schválil jednomyslně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Účtování, odchody a naděje charakterizovaly dnešní začátek jednání delegátů SPD v Karslruhe. Hlavní vyjednavač Franz Müntefering na něm obhajoval koaliční smlouvu a odstupující kancléř Gerhard Schröder se loučil s aktivní politikou.

Solidárně, ale svobodně, tak chce odstupující kancléř sdílet nadále osud své strany, v jejímž čele stál pět let a jejíž vládu řídil sedm let. Za tato slova se Gerhardu Schröderovi dostalo nadšených ovací a neutichajícího potlesku.

Jeho odvahu přijímat nepopulární, ale pro zemi nezbytné reformy ocenil také hlavní řečník sjezdu, odstupující předseda SPD Franz Müntefering. Ocenil i osobní zapojení Schrödera do kampaně k předčasným volbám čímž dokázal stranu znovu vyvést do popředí.

Zatímco Merkelová přesvědčovala svou CDU, že konzervativci do paktu prosadili řadu důležitých opatření, Schröder na sjezdu SPD prohlašoval, že úmluva nese sociálnědemokratický rukopis. Lídři stran ale apelovali na odpovědnost řadových členů a obhajovali budoucí vládu velké koalice jako jedinou možnou odpovědnou variantu.

Koaliční smlouva upravuje oblasti činnosti příští vlády, soustředí se hlavně na sanaci schodkového rozpočtu i pomocí zvyšování daní a povzbuzení chronicky skomírající ekonomiky. V pátek by měla být smlouva slavnostně podepsána a příští týden má Spolkový sněm zvolit předsedkyni CDU Angelu Merkelovou novou kancléřkou.

Martin Hromádka, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme