Strany vznikající čtyřkoalice slibují změnit Slovensko. Od základů

S přímo Obamovským heslem o přicházející změně šla do nedávných voleb slovenská pravice. Čtyři pravicové strany teď sestavují vládu, a pokud prosadí aspoň část z programu, který si předsevzaly, Slovensko se opravdu změní od základů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lídři rodící se slovenské čtyřkoalice

Lídři rodící se slovenské čtyřkoalice | Zdroj: ČTK

Jednou ze změn by mohlo být to, že by Slováci už v příštích volbách v roce 2014 hlasovali po internetu. Všechny volby by také upravoval jediný volební zákon.

Přehrát

00:00 / 00:00

Plány slovenské vládní čtyřkoalice přiblížil ve Stalo se dnes zpravodaj ČRo Vojtěch Berger

Koaliční smlouva nové slovenské vlády předpokládá, že i zadávání veřejných zakázek a maximum operací veřejné zprávy bude dostupné online.

Toto opatření má snížit riziko korupce a zabránit opakování někdy až pitoreskních historek za vlády Roberta Fica, kdy se některé tendry vypisovaly objevovaly pouze na nástěnkách v uzavřených chodbách některých ministerstev.

Namísto koncesionářských poplatků, které se zruší, bude veřejnoprávní média financovat zákonem určená suma ze státního rozpočtu.

O poplatcích nebo o využití internetu při volbách by navíc mohli rozhodovat sami občané v referendu, které chce vyhlásit Strana Svoboda a Solidarita. Mělo by obsahovat šest otázek, včetně například omezení poslanecké imunity a snížené počtu poslanců na sto z dnešních 150.

Heslem ekonomiky je zastavení dluhů

V ekonomické oblasti je heslem slovenské pravice zastavení zadlužování státu. Pro voliče je zásadní zprávou, že toho koaliční strany nechtějí dosáhnout zvyšováním daní. Nehodlají také privatizovat státní podíly ve strategických firmách.

Letos to vypadá hlavně na úspory v investicích, mohla by se tak například protáhnout modernizace některých železničních tratí nebo výstavba dálnic.

V dlouhodobém horizontu vláda plánuje reformu pojistných odvodů, což by mělo pomoci situaci na trhu práce, a zavedení takzvané dluhové brzdy. Maximální výšku dluhu veřejných financí by měla v budoucnu určovat slovenská ústava.

Všechny tyto změny mají Slovensku pomoci, aby se opět stalo evropským premiantem. Uskuteční se ovšem jen tehdy, pokud vláda s poměrně slabou parlamentní většinou vydrží celé čtyři roky.

Martin Hromádka, Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme