Útočník ze Štrasburku křičel podle svědků Alláhu akbar, uvedl francouzský prokurátor

V centru Štrasburku nedaleko známého vánočního trhu se v úterý večer střílelo. Podle pařížského prokurátora zemřeli dva lidé, u dalšího nastala mozková smrt. Kromě toho utrpělo zranění dvanáct lidí, šest z nich vážná. „Včera naše území znovu zasáhl terorismus,“ prohlásil prokurátor Rémi Heitz. Hlavní podezřelý je stále na útěku.

Sledovali jsme online Štrasburk (Aktualizováno: 13:08 12. 12. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský prokurátor Rémi Heitz upřesnil, že hlavní podezřelý Chérif C., médii identifikovaný jako Chérif Chekatt, byl policii dobře znám, zejména pro krádeže a násilné činy.

„Jeho trestní záznam obsahuje 27 činů spáchaných ve Francii, Německu a Švýcarsku,“ řekl a dodal, že se údajný útočník měl radikalizovat ve vězení. 

„Vzhledem k cíli útoku, počínání útočníka, jeho profilu a svědectví těch, kteří jej slyšeli křičet 'Alláhu akbar' (arabsky Bůh je veliký), byla do akce povolána protiteroristická policie,“ dodal prokurátor.

Policie prohledala několik objektů, kde se nejspíše často zdržoval. Hlavní podezřelý podle francouzského prokurátora útočil pistolí a nožem.

Prokurátor také uvedl, že vyšetřovatelé zadrželi čtyři osoby blízké hlavnímu podezřelému. Podle agentury Reuters má jít o otce, matku a dva bratry podezřelého. Německý Spolkový kriminální úřad informoval, že údajný střelec byl do Francie v roce 2017 deportován a že tamní orgány jej znaly jako radikálního islamistu.

Policisté původně hovořili o čtyřech mrtvých, úřady posléze toto číslo snížily na tři zabité. V 10.15 uvedla prefektura departementu Bas-Rhin, že si střelba vyžádala dva mrtvé a čtrnáct zraněných, o necelou hodinu později se ale bez vysvětlení vrátila ke třem mrtvým.

Deník Le Monde vysvětluje, že rozporné zprávy se v podobných situacích mohou objevit, protože souběžně o případu informuje vícero orgánů.

Ujel v taxíku

Náměstek ministra vnitra Laurent Nuñez dříve informoval, že by hlavní podezřelý Chekatt Cherif už ale mohl být mimo Francii. Podle Nuñeze není jisté, že útok měl teroristický motiv.

Útok se odehrál v centru Štrasburku kolem 20 hodin našeho času. Starosta Štrasburku Roland Ries zároveň ve středu ráno poskytl první bližší informace o mrtvých a zraněných, kterými jsou prý převážně muži. Jsou mezi nimi místní obyvatelé, jedním ze zabitých je turista z Thajska.

Podezřelý podle francouzských médií ujel z místa činu v taxíku. Řidič taxíku vyšetřovatelům řekl, že po střelbě jednoho z vojáků nasazeného v rámci celostátní protiteroristické operace měl útočník patrně poraněnou levou paži.

Krátce před útokem byl střelec viděn, jak se prochází ulicemi kolem trhu. Jak informuje zpravodaj Radiožurnálu Pavel Novák přímo ze Štrasburku, útočník měl mít u sebe pistoli a nůž, ukazují to záběry z bezpečnostních kamer. 

Hlavní podezřelý byl veden ve svazku Fiché S

Podle francouzských médií byl střelec identifikován jako 29letý rodilý Štrasburčan Cherif Chekatt. Pařížský prokurátor Rémi Heitz uvedl, že identifikaci střelce umožnil jeho rozhovor s řidičem taxíku.

Program europoslanců zůstal po střelbě beze změny, podle Teličky Babišův střet zájmů nejspíš projednají

Číst článek

Policejní prefektura dále uvedla, že bezpečnostní složky muže vedly ve svazku Fiché S, tedy jako osobu představující bezpečnostní riziko s kontakty na radikální skupiny.

Ihned po útoku Francie zesílila kontroly na nedalekých hranicích s Německem. V celé zemi byl zároveň zvýšen stupeň ohrožení teroristickým útokem na nejvyšší. Kromě posílení hraničních kontrol to znamená například zpřístupnění dalších sil v rámci protiteroristické operace Sentinel a větší nasazení bezpečnostních složek na vánočních trzích po celé zemi.

Češi v pořádku

České ministerstvo zahraničí uvedlo, že podle jeho informací jsou všichni Češi i všechny Češky ve Štrasburku v pořádku. „Na místě incidentu se nacházel jeden český občan, který byl v bezprostřední blízkosti místa, kde se střílelo,“ uvedl mluvčí Robert Řehák.

Nebyl zraněn, je mimo nebezpečí a konzulát ve Štrasburku s ním je v telefonickém kontaktu. „Vyzýváme občany v místě pečlivému sledování situaci a dodržování pokynů policie a místních úřadů,“ dodal s tím, že se občané v případě krizové situace mohou obracet na linku českého velvyslanectví v Paříži +33607764394.

Raněným i pozůstalým po útoku ve Štrasburku vyjadřuji svoji účast. Nikdo nemá právo své požadavky, své názory, nebo své náboženství vnucovat ostatním lidem násilím. Doufám, že pachatel bude brzy dopaden a potrestán. Ve Štrasburku jsem několik let pracoval, o to víc mne to šokuje.

07:36 – 12. 12. 2018

13 411

Francouzský ministr vnitra Christophe Castaner během tiskové konference uvedl, že po střelci pátrají stovky členů bezpečnostních složek. V reakci na útok zvýšila Francie stupeň ohrožení na maximum. „Posílíme také bezpečnostní složky na všech vánočních trzích, abychom předešli podobným událostem,“ uvedl na tiskové konferenci Castaner.

Intenzivní pátrání

Podle informací francouzské televize BFMTV je pátrání po útočníkovi velmi intenzivní. V terénu jsou speciální zásahové jednotky i elitní protiteroristická jednotka z Dijonu. Policie nasadila i vrtulníky. Štrasburk je nedaleko hranice s Německem, a policie tak posílila hraniční kontroly i v Německu, uvedla agentury Reuters. Kvůli hraničním kontrolám se tvoří kolony.

Ve Štrasburku, kde sídlí Evropský parlament, se mají europoslanci ve středu a ve čtvrtek mimo jiné zabývat údajným střetem zájmů premiéra Andreje Babiše v rámci bodu s názvem „Střet zájmů a ochrana evropského rozpočtu: případ České republiky“.

Na program poslední letošní plenární schůze ho prosadili evropští Zelení s podporou evropských lidovců, kteří jsou v europarlamentu největší frakcí.

pj, cen, mat, och, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme