Štrasburský soud propustil tureckého opozičníka, poté se stal terčem kyberútoku. Webovou stránku opravuje
Evropský soud pro lidská práva se stal terčem kybernetického útoku. Stalo se tak poté, co v úterý svým rozsudkem vyzval Turecko, aby okamžitě propustilo vězněného opozičního lídra Selahattina Demirtaşe. Turecký prezident ve středu verdikt odmítl a uvedl, že evropskému soudu v této věci nepřísluší rozhodovat.
„Webová stránka Evropského soudu pro lidská práva byla předmětem rozsáhlého kyberútoku, který ji učinil dočasně nedostupnou,” stojí v prohlášení. „Soud silně odsuzuje tento vážný incident. Příslušné služby nyní vyvíjejí veškeré úsilí, aby co nejdříve zjednaly nápravu situace.“
Spojené státy uvalily sankce na Turecko. Trestají ho za nákup ruského vojenského systému
Číst článek
Bývalý šéf prokurdské Lidově demokratické strany (HDP) je už čtyři roky ve vazbě kvůli obvinění z podpory terorismu. Podle verdiktu evropského soudu je ale zdůvodnění turecké justice pro jeho zadržování jen zástěrkou a pravým záměrem je omezení politické plurality a soutěže.
Sedmačtyřicetiletý Demirtaş, kterému na základě obvinění hrozí až 142 let vězení, kandidoval v prezidentských volbách v letech 2014 a 2018 proti současné hlavě státu Recepu Tayyipu Erdoganovi. V cele skončil v roce 2016, kdy mu byla na základě zákona prosazeného vládní Stranou spravedlnosti a rozvoje (AKP) odebrána poslanecká imunita.
Evropský soud pro lidská práva v rozsudku nařídil, aby Ankara Demirtaşovi vyplatila 60 400 eur (1,6 milionu korun) jako odškodnění za majetkovou i nemajetkovou újmu a úhradu za náklady spojené se soudním řízením.
Erdogan ve středu podle agentury Reuters označil rozhodnutí za „politické” a zároveň „pokrytecké”, neboť údajně hájí „teroristu”. V Demirtaşově případě smí rozhodovat pouze turecké soudnictví, nikoliv Evropský soud pro lidská práva, uvedl Erdogan.
Turecko je signatářem Evropské úmluvy o lidských právech, a verdikty evropského soudu jsou tedy pro Ankaru závazné. V minulosti se jim už ale Turecko několikrát odmítlo podřídit. Soudní senát vyzval Ankaru k propuštění Demirtaşe už v roce 2018. Turecký prezident tehdy tvrdil, že výroky štrasburského soudu pro Turecko závazné nejsou.