Vyšetřovatelé našli video, na kterém vrah ze Štrasburku slibuje věrnost Islámskému státu

Vyšetřovatelé našli ve věcech vraha ze Štrasburku video, na němž Chérif Chekatt slíbil věrnost Islámskému státu (IS). V sobotu zprávu potvrdily soudní zdroje. Chekatt 11. prosince na vánočním trhu ve Štrasburku zabil pět lidí. Policie jej zastřelila po 48hodinovém pátrání.

Štrasburk Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzská policie pátrá po devětadvacetiletém Chérifu Chekattovi, který je podezřelý z úterní střelby ve Štrasburku

Chérif Chekatt zabil ve Štrasburku pět lidí, policie jej zastřelila po 48hodinovém pátrání | Foto: French Police Nationale | Zdroj: Reuters

Podle francouzského serveru LCI bude Chekatt pohřben ve Francii, a nikoli v Alžírsku, jak si přál jeho otec. Alžírsko odmítlo přijmout jeho tělo.

Stovky lidí v centru Štrasburku uctily památku obětí střelby. Na závěr držely minutu hluku

Číst článek

Podle LCI má být Chekatt pohřben ve Štrasburku, i když se proti tomu nejprve starosta Roland Ries postavil. Řekl, že je nebezpečí, že se z hrobu stane místo uctívání teroristy.

„Mám problém vydat souhlas s pohřbením člověka, který zavraždil pět lidí,“ uvedl starosta. Neupřesnil čas ani místo uložení těla, sdělil pouze, že je ve Štrasburku pět hřbitovů a na jednom z nich bude Chekatt uložen.

Slíbil věrnost Islámskému státu

Týdeník Marianne tento týden informoval o tom, že vyšetřovatelé našli na jednom USB klíči video, na němž devětadvacetiletý Chekatt slíbil věrnost IS. V sobotu informaci potvrdily soudní zdroje. Video bylo podle Marianne natočeno v listopadu a našlo se v jeho bytě.

Atentát ve Štrasburku má pátou oběť, v nemocnici po několika dnech zemřel 35letý polský hudebník

Číst článek

Agentura Amak, již využívá IS, krátce po Chekattově smrti oznámila, že Chekatt byl „vojákem“ této skupiny. Ministr vnitra Christophe Castaner ale sdělil, že IS útoku pouze využil k vlastní propagandě. Chekattův otec, který je alžírského původu, potvrdil, že syn s ozbrojenci z IS sympatizoval.

Policii byl znám pro bohatou kriminální činnost a byl veden také ve svazku S, v němž jsou osoby považované za sympatizanty s islámskými radikály.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme