Strauss-Kahn dál čelí obvinění ze znásilnění

Newyorský soud propustil Dominiqua Strauss-Kahna na svobodu. Bývalý šéf Mezinárodního měnového fondu už nemusí na proces čekat v domácím vězení a dostal zpátky i kauci. Ta činila 1 milion dolarů v hotovosti a dalších 5 milionů v zárukách. Propuštění vyvolalo v řadách francouzských socialistů naději, že by se bývalý ředitel Mezinárodního měnového fondu mohl přece jen pokusit získat nominaci za svou stranu pro prezidentské volby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dominique Strauss-Kahn | Zdroj: Reuters

Dál sice čelí obvinění ze znásilnění pokojské, ale v procesu nastal nečekaný zvrat.

Údajně znásilněná pokojská opakovaně lhala vyšetřovatelům a dokonce před velkou porotou. Zatajila některé skutečnosti a vyšlo například najevo, že krátce po údajném znásilnění volala do vězení svému známému, trestanému za drogové delikty. Diskutovala s ním o tom, co by mohla získat pokračováním vyšetřování Dominiqua Strauss-Kahna.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vít Pohanka shrnul z USA zvrat v kauze Dominiqua Strausse-Kahna

Poté, co byla 14. května údajně znásilněná, uklidila ještě jeden pokoj, teprve potom se zpožděním napadení hlásila.

Proces s bývalým šéfem Mezinárodního měnového fondu sice pokračuje, ale za naprosto změněných podmínek.

Mezitím se novou ředitelkou MMF stala Francouzka Christine Lagardeová. Je první ženou v čele klíčové globální finanční instituce od jejího vzniku po druhé světové válce.

Naděje francouzských socialistů

Propuštění Dominiqua Strausse-Kahna z domácího vězení a jeho další vyšetřování na svobodě vyvolalo v řadách francouzských socialistů naději, že by se bývalý ředitel Mezinárodního měnového fondu mohl přece jen pokusit získat nominaci za svou stranu pro prezidentské volby, i když většina expertů považuje tuto možnost za nepravděpodobnou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Diskusi ve Francii o možnosti účasti Strausse-Kahna v příštích prezidentských volbách popsal Jan Šmíd

Samotní kandidáti socialistů jsou k této možnosti spíše skeptičtí, Francois Holland, který má podle průzkumů zatím nejlepší pozici pro jarní volby, však naznačil, že by socialisté mohli upravit kalendář primárek a otevřít tak dveře pro Strausse-Kahna.

Uzávěrka přihlášek kandidátů byla stanovena na třináctého července, jak však řekl Holland, pokud bude Strauss-Kahn prohlášen 18 července během stání u soudu za nevinného, měl by mít sám možnost se rozhodnout.

Podle expertů je to však jen teoretická možnost, protože jeho proces může trvat delší dobu.

Milan Kopp, Jan Šmíd, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme