Strauss-Kahna propustili z domácího vězení, dál bude vyšetřován na svobodě

Newyorská prokuratura propustila Dominiquea Strauss-Kahna na svobodu na jeho čestné slovo. V domácím vězení dosud zadržovaný bývalý ředitel Mezinárodního měnového fondu ale nadále čelí obvinění ze znásilnění hotelové pokojské.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dominique Strauss-Kahn s manželkou opouští soudní stání

Dominique Strauss-Kahn s manželkou opouští soudní stání | Zdroj: Reuters

Průběh vyšetřování ovšem přinesl nové okolnosti případu, a tak na stíhaného Strauss-Kahna není třeba tak přísně dohlížet. Dále bude vyšetřován na svobodě. Jeho cestovní doklady však zůstanou v rukou úřadů. Kauci ve výši 5 milionu dolarů má dostat zpět. Do teď musel Strauss-Kahn setrvávat ve svém bytě na Manhattanu pod dohledem soudní ochranky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Českého rozhlasu ve Spojených státech Vít Pohanka ke kauze DSK ve večerních Ozvěnách dne

List The New York Times přišel už včera s informacemi, že se žaloba hroutí. Žena, která vlivného muže ze sexuálního násilí obvinila, prý vyšetřovatelům opakovaně lhala.

Z pokojské se stala nevěrohodná osoba. Ukázalo se, že na policii pokojská skutečně v mnoha věcech nemluvila pravdu a zatajovala informace. Vyšetřovatelé mají dokonce k dispozici nahrávku jejího rozhovoru s přítelem, mimochodem trestaným za drogové delikty. Měla se s ním domlouvat na tom, jaké výhody by mohla získat pokračujícím vyšetřováním Strauss-Kahna. Navíc žena neumí vysvětlit původ asi stovky tisíc dolarů, které jí přítel a další známi vložili za poslední dva roky na účet, což také vyvolává značné pochyby.

„Obhájci začali kutat v její minulosti a zjistili, že lhala v žádosti o udělení azylu do Spojených států,“ přidal další skutečnost, která diskredituje osobu žalobkyně, spolupracovník Českého rozhlasu ve Spojených státech Dušan Neumann.

O sexuálním styku vlivného politika a pokojské původem z Guiney podle důkazů není pochyb. Stále více to ale vypadá, že k němu mohlo dojít ze strany pokojské dobrovolně, jak obhajoba celou dobu tvrdí.

Byť je případ stále otevřen, objevují se pochyby o vykonstruovanosti celého obvinění i o práci newyorské prokuratury. Podle médií se dokonce schyluje k tomu, že z žalobkyně by se mohla stát žalovaná.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dušan Neumann a Martin Hybler v pořadu Stalo se dnes

Situace přináší rozpaky i ve Francii. Tam se měl Strauss-Kahn ucházet o prezidentský post. Kauza mu ale v tomto srazila vaz. Jenže v případě neprokázání sexuálního násilí bude možná všechno jinak. „Socialisté mají naplánovaný kalendář s primárkami 13. července. Nevědí přesně, jak to vyřešit. Někteří se vyslovili pro odklad primárek, jiní jsou pro plánovaný postup. Všichni jsou překvapeni zvratem, nevědí, co dělat a jestli se Strauss-Kahn do hry o prezidentský úřad vrátí,“ popsal to, jak se na případ Strausse-Kahna dívají v zemi galského kohouta jeho souputníci, spolupracovník Českého rozhlasu ve Francii Martin Hybler a dodal i náhled opozice: „Ze stran konzervativců je cítit zdrženlivost."

Další stání k případu u manhattanského soudu je plánováno na 18. července.

Vít Pohanka, Adéla Havránková, Jan Richter, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme