Stráž zastřelila na hranicích USA 20letou Guatemalku. Rodina žádá o vydání jejího těla

Americká pohraniční stráž ve středu v texaském Rio Bravu zastřelila 20letou Guatemalku. Žena, kterou podle deníku Guardian identifikovala rodina jako Claudii Patricii Gómez Gonzálesovou, přijela do Spojených států, aby našla práci a pokračovala ve studiu. Podle pohraniční stráže jednal jejich příslušník v sebeobraně.

Rio Bravo (Texas) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dominga Vicenteová ukazuje fotografii své příbuzné Claudie Gomezové, kterou zastřelila americká pohraniční stráž | Zdroj: Reuters

Gonzálesová pocházela z vesnice San Juan Ostuncalco. Podle vyjádření její matky Lidie pro místní televizi si chtěla vydělat na další studia.

„Řekla mi, že chce pokračovat ve studiu na vysoké škole, ale neměli jsme peníze. Jsme chudí a není tu práce, proto odjela do Spojených států – ale zabili ji. Imigrační ji zabilo, i když neudělala nic špatného,“ popsala Gonzálesová v rozhovoru.

„Chci jen, aby mi poslali její tělo. Nevím, proč imigrační zabilo mé dítě,“ dodala pak v pláči.

Detaily ohledně střelby zatím nejsou podle britského The Guardian jasné. Podle amerického ministerstva pro vnitřní bezpečnost příslušník pohraniční stráže vystřelil ze své zbraně nejméně jednou poté, co ho skupina ilegálních imigrantů údajně napadla tupými nástroji. Gonzálesovou přitom zasáhl do hlavy.

Následky incidentu zachytila na videu zveřejněném na facebooku Marta Martinezová.

V šestiminutovém záznamu je ji slyšet, jak na pohraničníka křičí: „Proč s nimi tak zacházíte? Proč s nimi tak zacházíte? Proč jste zastřelili tu dívku? Zastřelili jste ji! On ji zastřelil. Leží tam mrtvá.“

Na záběrech je také vidět, jak strážci z místa odvádějí menší skupinu mužů. Policie později potvrdila, že na místě zadržela trojici uprchlíků z Guatemaly. Incident nyní vyšetřují Federální úřad pro vyšetřování (FBI) i místní policie.

Rodina Gonzálesové v rozhovoru pro Reuters prohlásila, že si nepřeje, aby s nimi vláda Spojených států zacházela jako se zvířaty. „Prosíme vás, abyste s námi nenakládali jako se zvířaty jenom proto, že jste silná a rozvinutá země,“ vzkázala prostřednictvím agentury teta zabité dívky Dominga Vicenteová.

Reagovala tím na dřívější prohlášení prezidenta Donalda Trumpa, který za zvířata označil členy gangů, které překračují hranice do Spojených států. Trump později svá slova zmírnil s tím, že měl na mysli kriminální gangy.

kro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme