Strážci indické rezervace brání tygry se zbraní v ruce. Zabili údajně už 62 lidí

Indický Národní park Kaziranga ve státě Ásám na severovýchodě země má možná nejlépe chráněné území ze všech rezervací na světě. Jeho strážci totiž neváhají „zastřelit na potkání“ každého, o kom si myslí, že jde pytlačit. Píše o tom server The Ecologist. Za poslední dekádu tak údajně zemřelo už 62 lidí. Na brutální praxi si stěžují organizace na ochranu lidských práv.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci se pohybují v terénu plně ozbrojeni. | Foto: Tomáš Adamec

Podle Lewise Evanse z organizace Survival International, mezinárodní platformy hájící práva domorodých komunit, jde o oficiálně schválenou brutalitu.

„Podle tohoto opatření mohou strážci okamžitě zastřelit každého, o kom si myslí, že jde pytlačit. Bez soudu, bez poroty, bez soudce nebo práv a obvinění,“ říká. Pytláctví je podle něj strašný zločin, ale bránit mu hlídkami ozbrojených mužů a stavěním násilí nad zákon je špatně.

Britský princ William s manželkou pokračují v návštěvě Indie. V národním parku Kaziranga například krmili ohrožená zvířata | Foto: Reuters

Evans zdůrazňuje, že strážci vůbec nezjišťují, zda dotyčný člověk je opravdu pytlák a střílejí „na potkání“. „Ona beztrestnost umožnuje strážcům zastřelit kohokoli při sebemenším podezření, že jde pytlačit, i když vůbec nic neudělal,“ vadí Evansovi.

Tyto opatření podle něj navíc zasahují do běžného života původních obyvatel, kteří se musí zdržovat na stále menší ploše. Navíc několik z nich údajně už strážci kvůli podezření z pytláctví také zastřelili.

Národní park Kaziranga je zapsán na světovém dědictví UNESCO. Žije v něm nejpočetnější populace ohrožených tygrů bengálských na světě, dále nosorožci indičtí a další méně či více ohrožené druhy.

msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme