Střed a sever Evropy potrápilo sněžení, silný vítr i záplavy. V Polsku jsou tisíce lidí bez proudu

Mrazivé počasí, sníh a záplavy přinesla tlaková níže Axel do Skandinávie a střední Evropy. Voda, kterou vzedmul vítr v Baltském moři, zaplavila řadu pobřežních měst na východě Německa a Dánska. Střední Německo a Polsko naopak zasypal sníh, který na mnoha místech způsobil komplikace v silniční i letecké dopravě. V některých oblastech na severu Švédska v noci na čtvrtek klesla teplota až pod minus 40 stupňů Celsia.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povodně v Dánsku | Zdroj: ČTK

Zaplavení částí německých a dánských měst na pobřeží Baltského moře způsobilo bouřlivé počasí a silný vítr, který vyvolal velké vlny a zvedal hladiny v ústí řek. Situace v Německu je nejhorší od roku 2006, napsala agentura DPA s odvoláním na meteorology.

Pod vodou se ocitly části Flensburgu, Kielu, Wismaru či Rostocku. Zvlášť výrazně postihly záplavy historické centrum hanzovního města Lübecku, které je na seznamu památek UNESCO. Na ostrově Usedom poničily vlny část pobřežní promenády.

V Dánsku mohutný vichr ve středu večer a v noci na dnešek vzedmul vlny, které místy stoupaly až bezmála 180 centimetrů nad běžný stav. Nejhorší situace byla na jihovýchodním pobřeží země u hranic s Německem. Řada trajektů zůstala kvůli silnému větru v přístavech.

Hladina řek bude během čtvrtka klesat po celém baltském pobřeží a uklidní se i rozbouřené moře, uvedli meteorologové.

Střední a jižní Německo se potýká s vydatnou sněhovou nadílkou, která na mnoha místech komplikuje dopravu především na silnicích. Nehody kvůli počasí ale hlásí celá země. Meteorologové varovali před vydatným sněžením především Bavorsko.

V jeho části alpského předhůří došlo od středečního večera do dnešního rána kvůli sněhu ke 160 dopravním nehodám, což je třikrát více než obvykle, informovala místní policie. V bavorských Alpách zvýšili stupeň nebezpečí pádu lavin.

Lavinové nebezpečí je nadále vysoké také v rakouských Alpách. Výstrahu vydaly všechny spolkové země, na jejichž území se rozkládá alpský masiv. Na německé i rakouské straně platí třetí z pěti stupňů nebezpečí.

Povodně v Dánsku | Foto: ČTK

Sněžení doprovázené silným větrem zasáhlo silniční i leteckou dopravu také v severní a střední části Polska. Zpoždění nabraly desítky letů především na letišti v Gdaňsku. Kvůli několika haváriím na sněhem pokryté dálnici A2 vedoucí od německé hranice do Varšavy policie dopravu poblíž Lodže zcela zastavila.

Přes 20 tisíc domácností se v Polsku ocitlo bez proudu kvůli větrem polámaným či vyvráceným stromům, které zničily dráty elektrického napětí.

Na polském pobřeží Baltu platí na některých místech kvůli velkým vlnám a zvýšeným hladinám řek nejvyšší stupeň povodňového nebezpečí. Záplavy na pobřeží způsobila bouře ve středu také ve Švédsku, ve čtvrtek se ale situace uklidnila.

Ve švédské obci Nikkaluokta na úpatí nejvyšší švédské hory Kebnekaise bylo v noci na dnešek naměřeno minus 41,3 stupně Celsia. Extrémně mrazivo bylo i na zbytku švédského území s teplotami kolem minus deseti stupňů na jihu a kolem minus 40 stupňů na severu země. V Laponsku na severu Švédska kvůli výpadku proudu zůstal stát vlak se stovkou cestujících.

Venkovní teplota přitom klesala k minus 38 stupňům Celsia a uvnitř vlaku postupně až k minus 25 stupňům. Ve Stockholmu napadlo místy až 20 centimetrů sněhu a úřady ve středu zrušily některé spoje v centru města.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme