Středisko výjimečnost v Trenčíně vychovává pyrotechniky pro alianční mise

Slovenský Trenčín a afghánské hory zdánlivě nemají mnoho společného. Pokud se ovšem zeptáte vojáka, bude mít celkem jasno. V Trenčíně má sídlo jedno z takzvaných center výjimečnosti Severoatlantické aliance. Slovenští experti učí alianční vojáky, jak se vypořádat s nástražnými výbušnými systémy. Získané zkušenosti z Trenčína jsou nedocenitelné právě při působení v Afghánistánu. A to platí i pro českou armádu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Centrum výjimečnost NATO v Trenčíně

Centrum výjimečnost NATO v Trenčíně | Foto: Vojtěch Berger

Centrum výjimečnosti na první pohled vůbec výjimečně nepůsobí. V obyčejné budově v centru Trenčína jsou kanceláře a taky výukové sály. S tím rozdílem, že studenti tu nemají džíny, ale většinou maskáče.

Jedna z přednášek, vedená samozřejmě v angličtině, se zrovna chýlí ke konci. Ze třídy vycházejí vojáci a je mezi nimi i jeden Čech.

„Pro mě je to tady spíš takové osvěžení. Teď na začátku je to více obecné, protože předpokládají, že jdeme od nuly,“ říká poručík české armády.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výcvikové středisko NATO v Trenčíně si prohlédl zpravodaj Vojtěch Berger

Jméno z bezpečnostních důvodů nechce prozradit, jen to, že by v průběhu příštího roku mohl vyrazit na misi do Afghánistánu. Pobyt v Trenčíně je pro něj součástí přípravy.

„Byli jsme se z České republiky vysláni dva s tím, že se od nás potom očekává, že uděláme ohodnocení kurzu a na základě toho budou vysíláni ještě další pyrotechnici,“ dodává český voják.

Ve sklepě o patro níž jsou učební pomůcky. Ovšem hodně netradiční. Vojáci si nebezpečná výbušná zařízení můžou doslova osahat. V depozitáři jsou přesné makety nástrah, jaké používají třeba afghánští útočníci Talibanu.

„Je tu sebevražedná vesta, která se používá při běžných útocích v oblasti Afghánistánu. Dále tu máme raketu 122 čínské výroby, která se běžně využívá v prostoru Kábul na provádění raketových útoků,“ ukazuje šéf trenčínského centra výjimečnosti, plukovník Roman Lackovič.

Neobyčejní pyrotechnici

Centrum výjimečnosti je první institucí NATO na Slovensku. Je zbrusu nové, akreditaci má teprve pár měsíců. Podobných center má aliance ještě dalších 15, každé s jinou specializací.

Jedno z center je i ve Vyškově na Moravě, tam se zaměřují na chemickou, biologickou a radiační ochranu. Tady v Trenčíně je to trochu složitější. Jak říká plukovník Lackovič, nejsou tu jen obyčejní pyrotechnici:

„Pyrotechnická činnost je běžná činnost při likvidaci běžných prostředků - bomb, min a tak dále. Ale EOD operátor musí být schopný reagovat na složitější systémy. Je to daleko víc studia, výchova jednoho EOD operátora trvá čtyři pět let, kdežto pyrotechnika vychováte za půl roku.“

Cílem trenčínského centra je být v budoucnu o krok před atentátníky, kteří útočí na alianční vojáky pomocí různých nástražných výbušných systémů.

Centrum výjimečnost NATO v Trenčíně | Foto: Vojtěch Berger

„Jsme zaměření hlavně na to, co se děje v Afghánistánu, to je náš chleba. Afghánistán je poměrně dost náročná operace na nástražné výbušné systémy, proto všechny alianční armády, které tyto kapacity posílají ven, musí být na to připravené,“ vysvětluje plukovník Lackovič.

Paradoxní je, že zrovna v době, kdy na Slovensku začala fungovat prestižní instituce NATO, se samotná slovenská armáda nachází skoro v dezolátním stavu. Ministr obrany nedávno oznámil prodej všech tanků. Škrtat by se mohlo i v dělostřelectvu a svou další existenci nemají jistou ani armádní nadzvukové stíhačky.

Armáda se snaží udržet to nejdůležitější, hlavně vojáky v zahraničních misích, jako je třeba Afghánistán. Tam má Slovensko momentálně 322 vojáků.

Vojtěch Berger, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme