Střední Asie trpí nedostatkem vody, žádá o pomoc svět

O pomoc při řešení obrovského nedostatku vody ve střední Asii požádal na mezinárodní konferenci o vodě v Dušanbe tádžický prezident Imomali Rachmonov. Upozornil hlavně na problémy spojené se záplavami a s vylidňováním oblasti kolem Aralského moře, které vysychá.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

řeka

řeka | Foto: Jan Rosenauer

Dříve bylo Aralské moře čtvrtou největší zásobárnou sladké vody na světě, v současnosti je však jeho voda toxikována a probíhají klimatické změny, prohlásil Rachmonov před delegáty z padesáti zemí, kteří se na třídenní mezinárodní konferenci budou věnovat problémům s pitnou vodou.

Aralské moře se rozkládá na území dvou středoasijských republik Uzbekistánu a Kazachstánu. Touto suchou oblastí protékají řeky Syrdarja a Amudarja, které dříve ústily do Aralského moře. V šedesátých letech tu však sovětské vedení nechalo postavit síť zavlažovacích kanálů pro bavlníková pole, čímž připravilo moře o jeho životadárný přítok. Nyní se do moře dostane pouhý potůček.

Plocha jezera se zmenšila o dvě třetiny, ryby jsou mrtvé a odpařování vytvořilo vrstvu soli a pesticidů. Vítr pak bílý toxický prášek roznáší po celém kraji. V oblasti se šíří nemoci, hlavně tuberkulóza.

Podle tádžického politologa Mamadazimova může rozdělení vody mezi zeměmi střední Asie může vyvolat v budoucnu konflikty. Navrhuje vytvořit mezivládní radu, která bude řídit vyrovnané využívání vody.

Ve světě nemá přístup k pitné vodě více než miliarda lidí. OSN, které vyhlásilo rok 2003 rokem sladké vody, vyzvalo mezinárodní společenství, aby mobilizovalo svoje finanční a lidské prostředky k boji se "světovou krizí vody".

Martin Hromádka, Nora Grundová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme