Postsovětským Orientem. Jak se vyznat ve Střední Asii?

Uzbekistán, Kazachstán, Tádžikistán, Kyrgyzstán a Turkmenistán. Pět středoasijských republik hází laický pozorovatel z Evropy často do jednoho pytle. Ano, pojí je sovětská historie a leží mezi geopoliticky silnými hráči Ruskem, Čínou a Íránem. Dohromady ale mají přes 76 milionů obyvatel a rozlohu skoro jako Evropská unie. Každá z těchto zemí má i jinou krajinu a politickou kulturu. Jak se lépe v regionu zorientovat, poradí podcast Na Východ!

NA VÝCHOD! Astana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uzbek před komplexem Hazrati Imam v Taškentu

Uzbek před komplexem Hazrati Imam v Taškentu | Zdroj: Profimedia

Speciálním hostem této epizody je odborník na Střední Asii Slavomír Horák, který momentálně žije v uzbeckém Taškentu. K zájmu o tamní politiku a kulturu ho prý přivedla náhoda a lenost. Když se v roce 1997 vracel z cest po Íránu, koupil si v Istanbulu zlevněného průvodce Lonely Planet o Střední Asii. Začetl se do něj tak, že se rozhodl, že právě tam se vydá další rok.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si 15. díl podcastu Na Východ!

A lenost? Ta se podle Horáka projevila v témže roce, hned jak začal na vysoké škole studovat turkologii.

„Když jsem viděl, že se všichni moji kolegové vrhli na různé aspekty Turecka, Osmanské říše, literatury, jazyka a já nevím čeho všeho, tak jsem si říkal: ‚Aha, tohle není úplně můj prostor‘. Střední Asie se přitom nabízela jako průnik mezi ruskojazyčným světem, ke kterému jsem měl vždycky poměrně blízko a vždycky mě bavil tak jako vás, a tím turkickým světem,“ vysvětluje v podcastu Josefu Pazderkovi a Ondřeji Soukupovi.

Oni dva si Střední Asii spojují hlavně s ekonomickou emigrací do Ruska, prezidenty a prezidentkami s orientálními manýry a plovem, směsi rýže, masa a zeleniny. „Plovu je asi 200 druhů,“ rozbíjí jim hned představu o gastronomické jednolitosti Střední Asie Horák.

Zachraňte Evana a Alsu! Novináři a média v současném Rusku

Číst článek

Vysvětluje i kořeny politické kultury, v níž se prezidenti staví do role vládců lidu, otců, ochránců národa a podobných figur, které potom uzákoňují do svých titulů. Na jejich základě si pak pěstují kult osobnosti a likvidují své politické protivníky.

„Já jsem hrdým majitelem velké knihy o uzbeckém prezidentu Islamu Karimovi, která váží asi šest kilo a je celá na křídovém papíře,“ chlubí se v podcastu Soukup. „To byl člověk obviňovaný ze zabíjení svých oponentů tím, že je házel do vařící vody.“

Naráží tím na omezování svobod a porušování lidských práv, které jsou v řadě těchto zemí stále bohužel každodenní realitou.

Středoasijská Severní Korea?

„Právě Uzbekistán nebo Turkmenistán bývají občas popisovány jako středoasijská Severní Korea,“ připomíná Pazderka. Situace se ale podle Horáka mění – v Uzbekistánu prý trochu k lepšímu, naopak v Kyrgyzstánu se zase zhoršuje.

Naše čtvrtstoletí s Vladimirem Putinem

Číst článek

Bez větších změn ale zůstává ekonomická migrace ze Střední Asie do Ruska, přestože tamní migrační zákony jsou čím dál přísnější a antimigrantské nálady stále silnější. Zejména po teroristických útocích na zábavní centrum Crocus na okraji Moskvy v březnu 2024. Po nich byli zadrženi občané Tádžikistánu, kteří uvedli, že je vykonali s vidinou vysoké odměny.

„Někdo v této souvislosti připomínal, že Střední Asie, podobně trochu jako třeba Severní Kavkaz, je takový supermarket, do nějž extremisté hrozně jednoduše zaměří svoji pozornost a najdou tam vždycky lidi ochotné spáchat tyto strašlivé věci právě proto, že jsou chudí a nevzdělaní,“ říká Pazderka.

Jakou roli hraje islám v každodenním životě lidí ve Střední Asii? A do jaké země by vám odborník na tento region Slavomír Horák doporučil jet, pokud máte rádi hory, řemesla, orientální kulturu nebo koňské maso? Dozvíte se v patnáctém dílu podcastu Na Východ!

Josef Pazderka, Ondřej Soukup Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme