Střední Evropa se musí víc propojit od severu k jihu, shodli se v Praze prezidenti šesti zemí

Střední Evropa potřebuje lepší propojení dálnicemi i plynovody ve směru od severu k jihu. Na Pražském hradě se na tom shodlo šest středoevropských prezidentů. Lepší dopravní tepny podle nich posílí konkurenceschopnost okolních zemí a nová potrubí zase sníží závislost na jediném zdroji zemního plynu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na snímku (zleva) slovenský prezident Andrej Kiska, maďarský prezident János Áder, polský prezident Bronisław Komorowski, český prezident Miloš Zeman, slovinský prezident Borut Pahor a rakouský prezident Heinz Fischer přicházejí na tiskovou konferenci | Zdroj: ČTK

Miloš Zeman pozval na dvoudenní summit hlav států Visegrádské čtyřky poprvé také Rakousko a Slovinsko.

„Jedním z témat bylo i možné prodloužení TGV z Frankfurtu, kde teď je, právě do našeho regionu,“ oznámil Zeman.

Středoevropští prezidenti chtějí vznik evropského fondu pro dopravní investice

Číst článek

Český prezident během summitu propagoval také myšlenku dostavby kanálu Dunaj-Odra-Labe, jeho trasa se objevila i v logu vrcholné schůzky.

Plavební kanál podporuje i polský prezident Bronislaw Komorowski. Ostatní prezidenti, například slovenský Andrej Kiska, nápad nechtěli blíže komentovat.

Střední Evropa také pomalu zlepšuje svoje propojení plynovody, od příštího roku má začít fungovat zpětný tok plynu i mezi Maďarskem a Slovenskem.

Podpora celistvosti Ukrajiny

Prezidenti také společně kritizovali terorismus hnutí Islámský stát a podpořili územní nedělitelnost Ukrajiny.

Protiruské sankce západních zemí fungují efektivně, řekl na summitu hlav států ze Střední Evropy na Pražském hradě polský prezident Bronislaw Komorowski.

Rusko podle něj prostřednictvím sankcí dostává jasné signály, že jeho možnosti na světové scéně budou velmi omezené.

„Sankce musíme vnímat jednoznačně jako efektivní nástroj. A je otázka, jestli v současné situaci je potřeba sankce dál zpřísňovat. Možná že jejich nastavená síla stačí na to, aby bránila další agresi Ruska vůči sousedům.“

„Nejde jen o zákaz vycestování některých vysoce postavených Rusů na Západ, Rusko bolí i pokles cen ropy na světových trzích,“ řekl Bronislaw Komorowski.

Zleva český prezident Miloš Zeman, rakouský prezident Heinz Fischer, polský prezident Bronisław Komorowski, maďarský prezident János Áder, slovinský prezident Borut Pahor a slovenský prezident Andrej Kiska | Foto: ČTK

Vojtěch Berger, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme