Střední Evropa společně proti organizovanému zločinu

S cílem zabránit šíření organizovaného zločinu ve střední Evropě se dnes v Bratislavě setkali ministři vnitra Slovenska, České republiky, Polska, Rakouska a státní tajemník ministerstva vnitra Maďarska. Představitelé těchto zemí podepsali společné prohlášení, v němž se zavázali k rozšíření další spolupráce, k ustavení společné skupiny zabývající se bojem proti pašování lidí a k vytvoření společných pracovišť na státních hranicích. Českou republiku zastupoval na jednání ministr vnitra Stanislav Gross.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednotlivé země se také zavázaly ke gesci nad vytvořením expertní skupiny pro zvláštní druhy trestné činnosti přesahující hranice. Češi "mají na starosti" skupinu pro boj proti násilí při sportovních událostech, Slováci skupinu pro boj proti pašování zbraní a jaderného materiálu, Maďarsko pro boj proti krádežím motorových vozidel, Polsko pro boj proti počítačové kriminalitě a Rakousko pro boj proti korupci.

"Organizovaný zločin je největší výzvou od konce studené války," řekl novinářům slovenský ministr Ladislav Pittner a dodal, že v boji proti němu je zapotřebí zejména mezinárodní výměna informací. Rakouský ministr Ernst Strasser nabídl sousedním zemím pomoc při vytvoření informačního systému, aby byly po svém vstupu do Evropské unie schopny zapojit se do takzvaného schengenského prostoru.

Následující schůzka minstrů se uskuteční v Maďarsku. Poprvé od prvního společného setkání v roce 1998 se jednání zúčastnilo i Polsko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme