V Africe zadrželi bývalého velitele, který se podílel na genocidě v Dárfúru. Stane před soudem v Haagu
Ve Středoafrické republice byl zadržen bývalý velitel súdánských milicí, jež se podílely na genocidě v Dárfúru. Zatykač na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC). Agentura Reuters s odvoláním na vládní zdroje Středoafrické republiky v úterý informovala, že Alí Muhammad Alí Abdar Rahmán už dorazil do sídla soudu v Haagu a je ve vazebním centru. Úřadům se sám vydal. Je prvním Súdáncem viněným z genocidy, který je nyní v rukou ICC.
Rahmán je znám také pod jménem Alí Kušíb. Letadlo s ním odletělo ze Středoafrické republiky v úterý ráno po zatčení ve městě Birao.
Prokurátorka soudu Fatou Bensoudaová převezení Kušíba do Haagu téměř 20 let po spáchání zločinu uvítala a označila za milník. „Oběti událostí v Dárfúru si zasluhují mít svůj den u soudu,“ uvedla.
Ruská ‚Vagnerova armáda‘ opět v plné polní. Moskva využívá chaos v Libyi, aby získala přístup k ropě
Číst článek
Kušíb velel v Súdánu provládním arabským milicím džandžauí. ICC ho viní z válečných zločinů spáchaných na civilistech v Dárfúru v letech 2003 a 2004. Podle soudu rozhodoval o vraždění, znásilňování a rabování. Zatykač na něj soud vydal v roce 2007.
Prokurátoři ICC se domnívají, že se Kušíb podílel na vraždě nejméně 199 lidí a vynuceném odchodu až 40 000 lidí z domovů. Obviněn je z 50 zločinů proti lidskosti a válečných zločinů.
'Historický den'
Jeho zatčení uvítala organizace Human Rights Watch, podle níž je to „historický den“ pro oběti „krutostí spáchaných v Dárfúru“.
Mapa rizik pro cestovatele: nejbezpečněji je ve Slovinsku a Andoře, Jižnímu Súdánu se vyhněte
Číst článek
Konflikt v Dárfúru začal v roce 2003. Proti sobě tehdy stáli vládní vojáci a povstalci hlavně z nearabské komunity obyvatelstva, které si stěžovalo na vládní útlak. Chartúm na skupiny útočil a zapojil do bojů i arabské spojenecké milice džandžauí. Konflikt podle údajů OSN nepřežilo 300 000 lidí a domovy opustilo 2,8 milionu lidí.
ICC obžaloval kvůli Dárfúru také bývalého súdánského prezidenta Umara Bašíra z válečných zločinů a z genocidy. Zatykač na něj vydal roku 2009. Z válečných zločinů je viněn rovněž bývalý ministr vnitra Ahmad Harún.