V Africe zadrželi bývalého velitele, který se podílel na genocidě v Dárfúru. Stane před soudem v Haagu

Ve Středoafrické republice byl zadržen bývalý velitel súdánských milicí, jež se podílely na genocidě v Dárfúru. Zatykač na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC). Agentura Reuters s odvoláním na vládní zdroje Středoafrické republiky v úterý informovala, že Alí Muhammad Alí Abdar Rahmán už dorazil do sídla soudu v Haagu a je ve vazebním centru. Úřadům se sám vydal. Je prvním Súdáncem viněným z genocidy, který je nyní v rukou ICC.

Bangui Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezinárodní trestní tribunál v Haagu

Mezinárodní trestní tribunál v Haagu | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Rahmán je znám také pod jménem Alí Kušíb. Letadlo s ním odletělo ze Středoafrické republiky v úterý ráno po zatčení ve městě Birao.

Prokurátorka soudu Fatou Bensoudaová převezení Kušíba do Haagu téměř 20 let po spáchání zločinu uvítala a označila za milník. „Oběti událostí v Dárfúru si zasluhují mít svůj den u soudu,“ uvedla.

Ruská ‚Vagnerova armáda‘ opět v plné polní. Moskva využívá chaos v Libyi, aby získala přístup k ropě

Číst článek

Kušíb velel v Súdánu provládním arabským milicím džandžauí. ICC ho viní z válečných zločinů spáchaných na civilistech v Dárfúru v letech 2003 a 2004. Podle soudu rozhodoval o vraždění, znásilňování a rabování. Zatykač na něj soud vydal v roce 2007.

Prokurátoři ICC se domnívají, že se Kušíb podílel na vraždě nejméně 199 lidí a vynuceném odchodu až 40 000 lidí z domovů. Obviněn je z 50 zločinů proti lidskosti a válečných zločinů.

'Historický den'

Jeho zatčení uvítala organizace Human Rights Watch, podle níž je to „historický den“ pro oběti „krutostí spáchaných v Dárfúru“.

Mapa rizik pro cestovatele: nejbezpečněji je ve Slovinsku a Andoře, Jižnímu Súdánu se vyhněte

Číst článek

Konflikt v Dárfúru začal v roce 2003. Proti sobě tehdy stáli vládní vojáci a povstalci hlavně z nearabské komunity obyvatelstva, které si stěžovalo na vládní útlak. Chartúm na skupiny útočil a zapojil do bojů i arabské spojenecké milice džandžauí. Konflikt podle údajů OSN nepřežilo 300 000 lidí a domovy opustilo 2,8 milionu lidí.

ICC obžaloval kvůli Dárfúru také bývalého súdánského prezidenta Umara Bašíra z válečných zločinů a z genocidy. Zatykač na něj vydal roku 2009. Z válečných zločinů je viněn rovněž bývalý ministr vnitra Ahmad Harún.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme