Středoamerické státy se připravují na první bouři sezóny

První tropická bouře této sezony směřuje k břehům Střední Ameriky. Podle amerických meteorologů by mohla dnes udeřit na hranici Guatemaly a Salvadoru. Úřady středoamerických států už odvolaly z moře všechna plavidla a připravují se na předpokládané evakuace obyvatel. Meteorologové očekávají, že letošní období hurikánů bude svou silou opět nadprůměrné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hurikán | Foto: Svět vědy

Podle odborníků blížící se bouře Adrian přinese přívalové deště a území hrozí záplavy. Vichřice už nyní dosahuje rychlosti 95 kilometrů v hodině a podle meteorologů by mohla před příchodem na pevninu nabrat síly hurikánu, tedy rychlosti 119 kilometrů v hodině.

Salvadorská vláda vydala varování před bouří pro celou zemi. Guatemalské středisko pro předcházení přírodním katastrofám už zahájilo přípravy na případné evakuace občanů a chystá provizorní přístřeší alespoň pro část z téměř půl milionu obyvatel krajně rizikových, nízko položených částí jižní Guatemaly.

Guatemala také, stejně jako Salvador, zakázala veškeré námořní aktivity podél svého pacifického pobřeží a povolala rybáře zpět do přístavů. Před sedmi lety hurikán Mitch, který přišel z Karibského moře, připravil ve Střední Americe o život 9000 lidí.

Americké meteorologické služby v úterý oznámily, že od 1. června do 30. listopadu se v severním Atlantiku a Karibské oblasti očekává 12 až 15 tropických bouří, z nichž sedm až devět může přerůst v hurikány.

"Z možných hurikánů by tři až pět mohlo dosáhnout síly přes 178 kilometrů v hodině, tedy třetího stupně škály Saffira Simpsona, která jich má pět," uvedl šéf státní agentury pro moře a podnebí NOAA Conrad C. Lautenbacher.

V roce 2004 bylo v této oblasti zaznamenáno 15 bouří, z nichž se devět změnilo na hurikány. Šest z nich bylo zvlášť silných. Čtyři - Charley, Frances, Ivan a Jeanne - zasáhly a vážně pustošily Floridu. Na Haiti hurikány zabily přes tisíc lidí.

Regina Prouzová-Květoňová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme