Finsko 3:0 Česko

Středoamerické státy se připravují na první bouři sezóny

První tropická bouře této sezony směřuje k břehům Střední Ameriky. Podle amerických meteorologů by mohla dnes udeřit na hranici Guatemaly a Salvadoru. Úřady středoamerických států už odvolaly z moře všechna plavidla a připravují se na předpokládané evakuace obyvatel. Meteorologové očekávají, že letošní období hurikánů bude svou silou opět nadprůměrné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hurikán | Foto: Svět vědy

Podle odborníků blížící se bouře Adrian přinese přívalové deště a území hrozí záplavy. Vichřice už nyní dosahuje rychlosti 95 kilometrů v hodině a podle meteorologů by mohla před příchodem na pevninu nabrat síly hurikánu, tedy rychlosti 119 kilometrů v hodině.

Salvadorská vláda vydala varování před bouří pro celou zemi. Guatemalské středisko pro předcházení přírodním katastrofám už zahájilo přípravy na případné evakuace občanů a chystá provizorní přístřeší alespoň pro část z téměř půl milionu obyvatel krajně rizikových, nízko položených částí jižní Guatemaly.

Guatemala také, stejně jako Salvador, zakázala veškeré námořní aktivity podél svého pacifického pobřeží a povolala rybáře zpět do přístavů. Před sedmi lety hurikán Mitch, který přišel z Karibského moře, připravil ve Střední Americe o život 9000 lidí.

Americké meteorologické služby v úterý oznámily, že od 1. června do 30. listopadu se v severním Atlantiku a Karibské oblasti očekává 12 až 15 tropických bouří, z nichž sedm až devět může přerůst v hurikány.

"Z možných hurikánů by tři až pět mohlo dosáhnout síly přes 178 kilometrů v hodině, tedy třetího stupně škály Saffira Simpsona, která jich má pět," uvedl šéf státní agentury pro moře a podnebí NOAA Conrad C. Lautenbacher.

V roce 2004 bylo v této oblasti zaznamenáno 15 bouří, z nichž se devět změnilo na hurikány. Šest z nich bylo zvlášť silných. Čtyři - Charley, Frances, Ivan a Jeanne - zasáhly a vážně pustošily Floridu. Na Haiti hurikány zabily přes tisíc lidí.

Regina Prouzová-Květoňová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme