Středoevropští premiéři odmítli snahy Rakouska o odklad Schengenu

Rakousko se vyslechlo ostrý vzkaz od premiérů zemí Visegrádské čtyřky, tedy Maďarska, Polska, České republiky a Slovenska. Rakousko se totiž snaží zkomplikovat vstup těchto zemí do schengenské zóny volného pohybu. Premiéři na zasedání v Bratislavě rakouský postoj tvrdě odmítli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

premiéři zemí visegrádské čtyřky | Zdroj: ČTK

Rakušané nechtějí, aby se občané těchto čtyř států včetně České republiky mohli volně pohybovat po Evropské unii už od 1. ledna příštího roku. Mají z toho obavy a žádají odklad o čtyři měsíce.

Premiéři ale rakouské zdržování rozhodně odmítli. "Zdvořile, ale zásadně nesouhlasíme. Není jediný důvod pro to, aby byly dva Schengeny. Zdržování důrazně odmítáme," řekl předseda maďarské vlády Ferenc Gyurcsány.

"Všechny země se považují za dostatečně připravené, abychom 1. ledna 2008 byli v schengenském prostoru," prohlásil hostitel schůzky, slovenský premiér Robert Fico. "Nemůžeme akceptovat jakákoliv prohlášení z jiných zemí proti tomuto plánu," dodal.

Český premiér Mirek Topolánek zařadil rozšíření Schengenu mezi priority předsedání visegrádské skupině, které dnes v Bratislavě od slovenského kolegy převzal.

Vůči novoročnímu rozšíření schengenského prostoru nic nenamítal ani host bratislavského summitu, portugalský premiér José Sócrates, jehož země se od července ujímá půlročního předsednictví v EU. Středoevropským premiérům řekl, že na příští schůzce by se už o hranicích nemělo diskutovat.

Martin Hromádka, Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme