Středoevropští prezidenti diskutují v Záhřebu o integraci kontinentu

Chorvatská metropole Záhřeb hostí summit 16 středoevropských prezidentů. Tématem jejich jednání je otázka Jak dokončit proces evropské integrace. Schůzky se účastní prezidenti 8 členských států Evropské unie, Rumunska, Bulharska a Moldávie a také balkánských zemí. Setkání se koná za mimořádných bezpečnostních opatření, omezení kvůli summitu způsobila v Záhřebu chaos.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

setkání středoevropských prezidentů | Zdroj: ČTK

"Pro Evropu neexistuje jiná alternativa, než její integrace. Je třeba ji v zájmu evropských zemí i celého světa dovést do konce," uvedl chorvatský prezident Stjepan Mesič. Řekl, že Evropa není omezena geografickými hranicemi, ale je tam, kde se vyznávají evropské hodnoty. Proto si lze podle něj sjednocenou Evropu těžko představit například bez Turecka.

Polský prezident Aleksander Kwašniewski posunul možné hranice Evropské unie ještě dál. "Proces evropské integrace nebude dokončen, pokud nevezmeme v úvahu dnešní východní sousedy Unie - Ukrajinu, Moldavsko a Gruzii."

Také podle prezidenta Václava Klause není dokončení evropské integrace možné bez zahrnutí zbylých evropských zemí do rámce EU. Řekl, že je ale potřeba, aby se ve sjednocené Evropě rozvinul skutečný volný trh nejen se zbožím, ale i se službami, kapitálem a pracovními silami.

"Já myslím, že je úkolem všech, aby byla skutečně vytvořena, nazval bych to s jistou nadsázkou, bezbariérová Evropa," řekl český prezident.

Václav Klaus také prohlásil, že budoucnost Evropy by neměla být v likvidaci národních států a následné federalizaci kontinentu, ale v renesanci spolupráce suverénních zemí.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme