Středoevropští prezidenti o integraci kontinentu

Jak dokončit proces evropské integrace? To je hlavní téma jednání prezidentů zemí střední Evropy, kteří se sešli v chorvatském Záhřebu. Schůzky se účastní 15 hlav států. Dvou starých členských zemí Evropské unie - Itálie a Rakouska a pěti nových členů včetně České republiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záhřeb | Foto: sfrj

Přijeli i prezidenti kandidátských zemí Rumunska a Bulharska, balkánských států a Moldavska.

Pro Chorvatsko je summit dvojnásobně významný, protože teprve tento měsíc zahájilo rozhovory o budoucím členství v Evropské unii. Chorvatský prezident Stjepan Mesič na úvod setkání řekl, že evropská integrace je unikátním činem tohoto tisíciletí. Neexistuje k ní alternativa a je třeba ji v zájmu evropských zemí i celého světa dokončit.

Český prezident Václav Klaus ve svém projevu vyjádřil názor, že se sjednocující se Evropa potřebuje zbavit všech nepotřebných bariér a podotkl, že v Unii chybí vůle k zavedení skutečně jednotného trhu s volným pohybem nejen zboží, ale i služeb, kapitálu a pracovních sil.

Václav Klaus také uvedl, že dnešní nové členské státy z vlastní zkušenosti vědí, že žádné utopické gigantické projekty v Evropě nefungují.

Budoucnost evropské integrace by neměla být v odstranění národních států a ve federalizaci, ale v obnovení spolupráce suverénních států založené na vzájemném respektu. Uvedl v Záhřebu Václav Klaus.

První schůzka tohoto druhu se konala v roce 1994 v Litomyšli ještě jako Středoevropská iniciativa. Od té doby se změnila ve vrcholný regionální summit. Záhřebská konference, která se koná za mimořádných bezpečnostní opatření, je dosud největší.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme